Polska: Uroczystość Bożego Ciała

Polska: Uroczystość Bożego Ciała

Sollemnitas Sanctissimi Corporis et Sanguinis Christi. Tak brzmi łacińska nazwa Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, powszechnie nazywanej Bożym Ciałem. W przededniu tego popularnego w Polsce święta warto przypomnieć sobie jego historię oraz znaczenie.

Ustanowienie

Uroczystość Bożego Ciała jest obchodzona w Kościele Katolickim w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, z wyjątkiem Włoch, gdzie czyni się to w niedzielę po uroczystości Trójcy Świętej. Ustanowiona została dla całego Kościoła Katolickiego przez papieża Urbana IV bullą “Transiturus” w roku 1264 r. Bezpośrednią przyczyną jego wprowadzenia były objawienia błogosławionej Julianny z Cornillon, przeoryszy klasztoru augustianek w Mont Cornillon w pobliżu miasta Liège w dzisiejszej Belgii. W Polsce obchodzenie go zapoczątkował biskup krakowski Nankier w roku 1320.

Urban IV, papież który ustanowił Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Znaczenie uroczystości

Jak głosiła wspomniana bulla, święto to miało służyć jako ‘’zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu”. Kwestia rzeczywistej obecności ciała i krwi Chrystusa pod postaciami chleba i wina w eucharystii stanowiła od zawsze, i stanowi po dziś dzień, niezwykle ważny element chrześcijańskiej teologii. Dochodziło na tym tle do licznych dyskusji, sporów i herezji. Współcześnie większość odłamów protestantyzmu zaprzecza ,,rzeczywistej obecności’’, podczas gdy uznaje ją katolicyzm i prawosławie.

Idąc w procesji

Najważniejszą z towarzyszących obchodom uroczystości Bożego Ciała tradycji są niewątpliwie procesje eucharystyczne. Wprowadzono je nieco później niż samo święto, pierwsze informacje o ich istnieniu pochodzą z kronikarskiej wzmianki o uroczystej procesji przed sumą w Kolonii w latach 1265-75. Od XV w. procesje eucharystyczne były już powszechne w krajach takich jak Niemcy, Anglia, Francja, Włochy i oczywiście  Polska. Od początku odprawiane były w sposób niezwykle uroczysty i z przepychem. W czasach rozprzestrzeniania się reformacji udział w procesji był traktowano jako ważny akt publicznego opowiedzenia się po stronie ortodoksji katolickiej. W Polsce za czasów rozbiorów udział w procesjach eucharystycznych w czasie Bożego Ciała był również dla wiernych swoistą manifestacją przynależności narodowej. Po II wojnie światowej, w okresie PRL, ateistyczne władze niejednokrotnie zakazywały procesji urządzanych ulicami. Jednak nigdy nie udało się komunistom wykorzenić tej tradycji z serc i umysłów Polaków.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email