Biznes: Będzie dodatkowa niedziela handlowa w grudniu?

Biznes: Będzie dodatkowa niedziela handlowa w grudniu?

Niedziela 6 grudnia zostanie jednorazowo ustanowiona niedzielą handlową – zapis taki widnieje w projekcie nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Projekt czeka na przyjęcie przez Radę Ministrów.

O dodatkową niedzielę handlową w grudniu apelowali przedstawiciele przedsiębiorców i samorządów. Koronnym argumentem za dodaniem jednej handlowej niedzieli w grudniu jest rozłożenie ruchu w sklepach na większą liczbę dni, ma to pomóc w nierozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Rząd od samego początku twierdził, że decyzja zostanie podjęta po konsultacjach społecznych. Zwracano tu bowiem uwagę na argumenty przeciwników takiego rozwiązania. Zdaniem których, pracownicy zmuszeni będą wbrew umowom pracować o jedną niedzielę więcej w roku.

Kilka dni temu do tego pomysłu odniósł się minister Gowin, który stwierdził, że jest on “wart rozważenia”.

Warto rozważyć, żeby niedziela 6 grudnia była niedzielą handlową. Prowadzimy na ten temat konsultacje ze związkami zawodowymi – powiedział Gowin w trakcie konferencji prasowej. Dodał, że Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) i Forum Związków Zawodowych (FZZ) popierają taki postulat.

Ostatecznie niedziela 6 grudnia zostanie ustanowiona jednorazowo niedzielą handlową. W projekcie nowelizacji ustawy przeczytać możemy:

Okres przedświąteczny, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna. Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r. Z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej strony będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej

Projekt czeka na przyjęcie przez Radę Ministrów. Jego przyjęcie oznaczać będzie, że w grudniu 2020 roku czekać nas będzie w sumie trzy niedziele handlowe:

  • 6 grudnia,
  • 13 grudnia,
  • 20 grudnia.
Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.