Biznes: W cenie drewno z podkarpackich lasów

Biznes: W cenie drewno z podkarpackich lasów

Za metr sześcienny drewna jawor firma z Włoch zapłaciła 22 681 zł.

Włoskie, słowackie, niemieckie, czeskie, austriackie i polskie firmy zainteresowane są polskim drewnem. Kupiły już niemal 100 proc. drewna zaoferowanego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie w ramach corocznej submisji drewna.

W tym roku wystawiono ponad 1800 metrów sześciennych drewna. Jest ono najwyższej jakości, w tym: dąb, jawor, jesion , modrzew, dąb czerwony, buka oraz drobne ilości klonu, olszy czarnej i wiązu. Średnio za metr sześcienny drewna trzeba było zapłacić 2026 złotych. Najwyższą jednak cenę jednostkową, bo aż 22 681 zł za m sześc. osiągnęła kłoda rezonansowego jaworu z Nadleśnictwa Baligród. Kupiła ją firma z Włoch.

Analiza rynku drzewnego i wciąż zmieniających się trendów pozwoliła nam na wystawienie oferty, która znalazła uznanie w oczach nabywców, a najbardziej cieszy fakt, że zdecydowaną większość surowca nabyły polskie firmy, bo każdy metr sześcienny drewna zakupiony do głębokiego przerobu w kraju, to pomnożenie jego wartości – mówiła obecna na ogłoszeniu wyników Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie. – Warto zwrócić uwagę, że drewno sprzedane na submisji już w postaci gotowych wyrobów będzie służyć ludziom całe dziesięciolecia, a w instrumentach muzycznych przetrwać może nawet setki lat. Włożyliśmy dużo pracy, by nasza oferta była atrakcyjna, stąd zasłużony sukces. Podziękowania kieruję do leśniczych i specjalistów od gospodarki drewnem.

Drewno na oferowane w ramach przetargu wybierane jest spośród surowca pozyskanego w toku planowych cięć hodowlanych. Na terenie RDLP w Krośnie pozyskuje się rocznie średnio około dwa miliony metrów sześciennych drewna.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email