Dębica: Koniec Osady Słowiańskiej pod Dębicą. Wójt nie chciał pomóc.

Dębica: Koniec Osady Słowiańskiej pod Dębicą. Wójt nie chciał pomóc.

W Stobiernej w powiecie dębickim mieściła się Osada Słowiańska założona przez Ziemowita. Miejsce to było jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w regionie. Z powodu pandemii i zaniechania wójta gminy Dębica, Osada upadła z braku pomocy finansowej.

Prezes Stowarzyszenia Słowian Doliny Wisłoki Palana Gera i twórca Osady Słowiańskiej w Stobiernej – Ziemowit – oficjalnie poinformował o zakończeniu funkcjonowania obiektu na obecnym terenie. Z powodu pandemii koronawirusa dochody Osady spadły do zera. Ziemowit, jak twierdzi, prosił o wsparcie wójta gminy Dębica, lecz ten odmówił.

,, Nasza główna działalność zniknęła zupełnie. Więc to nie było tak, że nasze przychody spadły w maju, czy w czerwcu o osiemdziesiąt procent, one spadły praktycznie do zera. Widząc, co się dzieje, w maju napisałem list do wójta z prośbą o obniżenie czynszu dzierżawnego za 2020 r. Dostałem odpowiedź negatywną. I to taką odpowiedź na zasadzie – Spadajcie. Nie i koniec. Nie ma takiej możliwości – Ziemowit”

 Gmina Dębica wypowiedziała umowę dzierżawną Osadzie i zrobiła to 28 grudnia 2020 r. Powód? Nie uiszczenie zapłaty za dzierżawę. 

,, I oczywiście – gmina jak najbardziej miała prawo wypowiedzieć nam umowę. Szczególnie że zalegaliśmy z płatnością. Tylko że, po pierwsze – po co było obiecywać nam, że dostaniemy pomoc, żebyśmy prowadzili to dalej, skoro ta pomoc nie przyszła i mogliśmy już zupełnie swobodnie podziękować w czerwcu. I nie robić sobie kosztów dalszej dzierżawy. Po drugie to pozostawia bardzo wiele do życzenia. Oczywiście już nie mówię o jakimkolwiek “dziękuję za te wszystkie lata współpracy”. Po prostu zostaliśmy w bardzo niemiły sposób z tego grodu wyproszeni. No i cóż – jest przykro mi, ale oczywiście świat się nie kończy – Ziemowit ”

Stowarzyszenie rozpocznie budowę nowej osady, w kwietniu 2021 r., która mieścić się będzie nad jeziorem w Strzegocicach (pow. dębicki, gmina Pilzno).

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.