Emerytury 2019. Zwrot podatku dla niektórych emerytów.

Emerytury 2019. Zwrot podatku dla niektórych emerytów.
W marcu odbędzie się waloryzacja emerytur, emeryci otrzymają także zwrot nadpłaconego podatku z ZUS-u
Od marca 2019 roku emeryci powinni spodziewać się większego przypływu pieniędzy. W życie wejdzie zaplanowana waloryzacja emerytur, a także ZUS będzie zwracał nadpłacony podatek dochodowy wynikający ze zwiększenia kwoty wolnej od podatku. Sprawdź, o ile więcej pieniędzy dostaną emeryci.
Emerytury 2019. Waloryzacja emerytur od marca
Zgodnie ze zmianami w ustawie o emeryturach i rentach, pierwsze wypłaty emerytur po waloryzacji będą 1 marca 2019 roku. Według założeń rządu, kwota podwyżki przy minimalnej emeryturze wynosić będzie 70 złotych brutto (56 złotych netto). Opierając się na tych założeniach, po podwyżce najniższa emerytura wynosić będzie 1100 złotych brutto. Do tej pory wynosiła 1029 złotych brutto.
Emerytury 2019. W marcu ZUS zwróci nadpłacony podatek
W marcu Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) będzie wypłacał zwrot podatku dochodowego. Z racji tego, że kwota wolna od podatku została zwiększona, emeryci dostaną nawet o 100 złotych większą emeryturę. Od 1 stycznia 2018 roku kwota wolna od podatku wynosi 8000 złotych, kiedy to rok wcześniej wynosiła 6600 złotych. Nowa stawka dotyczy osób, które w ciągu zeszłego roku nie przekroczyły 13 tysięcy złotych dochodu.
– Pomimo tych zmian wszyscy podatnicy płacili zaliczki na podatek dochodowy, jakby kwota wolna się nie zmieniła. Dlatego teraz seniorzy z najniższymi świadczeniami będą mogli liczyć na zwrot podatku, który nadpłacili — powiedziała rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis.
Emeryci nie muszą wypełniać dodatkowych dokumentów do uzyskania tych pieniędzy, ponieważ ZUS sam rozlicza seniorom podatki i wysyła im tylko formularz PIT-40A. To z niego emeryci dowiedzą się, ile wyniosła nadpłata podatku, którą ZUS uwzględni w marcowych wypłatach emerytur.
Źródło: https://www.money.pl/pieniadze/emerytury-2019-zwrot-podatku-dla-niektorych-emerytow-w-marcu-odbedzie-sie-waloryzacja-emerytur-i-zwrot-nadplaconego-podatku-z-zus-u-6348295521032321a.html
Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz