Jarosław: Kolejny milion na inwestycję w kompetencje uczniów

Jarosław: Kolejny milion na inwestycję w kompetencje uczniów

Samorząd powiatowy pozyskał kolejny grant na wzmocnienie potencjału szkół średnich, które są przez niego prowadzone. Mowa o milionie złotych z Ministerstwa Edukacji Narodowej. Projekt obejmie uczniów i nauczycieli dwóch szkół średnich z Jarosławia, ale także Państwową Wyższą Szkołę Techniczno-Ekonomiczną.

Jest to pierwsza umowa, którą podpisano z PO WER w ramach konkursu pn. Wypracowanie i upowszechnienie przykładowych rozwiązań w zakresie współpracy szkół zawodowych z wyższymi – II edycja. Ze strony samorządu dokument sygnowali starosta Stanisław Kłopot i wicestarosta Mariusz Trojak.

– Jedną z cech reformy szkolnictwa zawodowego jest takie kształcenie młodzieży, które dostosowane będzie do zmieniającej się gospodarki i odpowiadać będzie realnym warunkom pracy w danym zawodzie. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom Starostwo Powiatowe w partnerstwie z Państwową Wyższą Szkołą Techniczno-Ekonomiczną opracowało projekt pt. „Branża budowlana: technik budownictwa i technik geodeta motorami rozwoju lokalnego rynku pracy” – informuje starosta jarosławski Stanisław Kłopot. Jego ogólna wartość, finansowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, wynosi ponad milion złotych.

W projekcie, obok wspomnianej uczelni, udział wezmą dwie szkoły średnie powiatu jarosławskiego. To Zespół Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych oraz Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących. – Istotą projektu jest opracowanie i realizacja modelu kształcenia zawodowego opartego na ścisłej współpracy szkoły, pracodawców, instytucji rynku pracy i wyższej uczelni prowadzącej kształcenie w tych samych zawodach co szkoły – wyjaśnia naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa w Jarosławiu, Marta Kurpiel. Projekt rozpocznie się we wrześniu 2020 r. i ma potrwać 12 miesięcy.

Projektowe działania obejmują doposażenie szkolnych pracowni w nowoczesny sprzęt. To również opracowanie przez nauczycieli, pracodawców, instytucje rynku pracy i wyższą  uczelnię rekomendacji do praktycznych rozwiązań w zakresie realizacji programu nauczania. Kolejnym jego elementem jest przeprowadzenie przez pracowników naukowych uczelni ćwiczeń z wykorzystaniem bazy i wyposażenia PWSTE.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.