Jarosław: Najlepiej uczyć się od mistrzów [fotorelacja]

Jarosław: Najlepiej uczyć się od mistrzów [fotorelacja]

„Torty i monoporcje – szkolenie cukiernicze”

Grupa sześciu nauczycieli cukiernictwa Zespołu Szkół Spożywczych Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu zrealizowała ambitny program szkolenia branżowego w Cukierni Wiolinka, której właścicielem jest Lesław Inglot, absolwent „Spożywczaka”. W pierwszej części szkolenia uczestniczki poznały zasady i techniki sporządzania deserów monoporcji, a podczas części praktycznej wykonały 4 rodzaje deserów dobierając nuty smakowe oraz elementy wykończenia i dekoracji. Warsztaty prowadził Mariusz Zych, mistrz cukiernictwa z bogatym doświadczeniem zawodowym.             

Tematem drugiej części szkolenia były dekoracje tortów w stylu angielskim. Ten niezwykle elegancki styl dekoracji tortów wymagał przygotowania i użycia co najmniej kilku półproduktów (masa cukrowa do obkładania powierzchni, masa do koronek, masa do innych elementów dekoracyjnych, barwniki, koraliki). Wykonanie dekoracji wymagało użycia specjalistycznych narzędzi oraz drobnego sprzętu (szablony, foremki, szpatułki) ale przede wszystkim cierpliwości i precyzji od uczestników szkolenia. Efekty obu części szkolenia cieszyły i zadowoliły wszystkie zmysły prowadzących oraz uczestniczek.

 „Nowe trendy i innowacje w branży gastronomicznej”

Grupa nauczycieli gastronomii ZSSChiO zrealizowała program szkolenia branżowego w Hotelu Bristol Tradition & Luxury w Rzeszowie. Tematem pierwszej części szkolenia było zastosowanie piwa w przygotowaniu potraw. Dlatego Stary Browar Rzeszowski – zarówno serce browaru czyli warzelnia i fermentownia jaki i kuchnia to doskonałe miejsca do realizacji tematu zarówno w teorii jak i w praktyce. Piwo może być składnikiem wielu potraw, podczas warsztatów było m.in. składnikiem pysznych lodów. Nowoczesna gastronomia polega na użyciu surowców wysokiej jakości, stosowaniu techniki sous vide czy kuchni molekularnej. Nie mniej ważna jest również aranżacjia i dekoracja talerza. Zasady platingu to m.in. wyróżnienie głównego składnika potrawy, dobór kolorów, kształtów i tekstur poszczególnych składników dania, dobór odpowiedniej wielkości talerza oraz tzw. „drugi plan” czyli dodatki np. sos i elementy dekoracyjne. Podczas części warsztatowej uczestniczki szkolenia wykonywały zarówno operacje obróbki wstępnej surowców np. filetowanie ryb, jak i procesy technologiczne oraz czynności związane z porcjowaniem i dekoracją potraw.

 Druga część szkolenia dotyczyła zasad i technik przygotowania sushi – potrawy z gotowanego ryżu oraz dodatków w postaci surowych ryb, owoców morza, wodorostów nori, marynowanych warzyw czy grzybów. Sushi to potrawa, która powinna być spożywana bezpośrednio po przygotowaniu. Uczestniczki szkolenia ćwiczyły i opanowały techniki sporządzania futomaków, uramaków, hosomaków oraz nigiri.

Warsztaty z mistrzem sztuki kulinarnej, ćwiczenia z mistrzem sushi oraz lekcja technologii z mistrzem piwowarstwa to bezcenne doświadczenie zawodowe oraz źródła inspiracji.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.