Krosno: Pierwsza taka atrakcja turystyczna na Podkarpaciu. Powstała strefa do wspinaczki skałkowej.

Krosno: Pierwsza taka atrakcja turystyczna na Podkarpaciu. Powstała strefa do wspinaczki skałkowej.

Sokoli Grzbiet, Strzelnica i Przełom Marcinka – to trzy grupy skalne, na których bezpiecznie można uprawiać wspinaczkę. Na terenie gminy Korczyna powstała pierwsza na Podkarpaciu tego typu strefa dla wspinaczy.

“Transgraniczny szlak turystyki wspinaczkowej” to wspólny projekt gminy Korczyna i Fundacji Skalna Hrana w Presovie. W jego ramach zaplanowano połączenie w jeden sektor wspinaczkowy obszary obejmujące teren Pogórza Strzyżowsko – Dynowskiego.

 Sektor obejmie skały położone w granicach miejscowości Korczyna i Czarnorzeki, które stanowią największą grupę skał w województwie podkarpackim – wyjaśnia Wojciech Tomkiewicz, dyrektor GOK w Korczynie, koordynator projektu.

We wtorek (18 sierpnia) dla miłośników wspinaczki zostały otwarte nowo powstałe i odpowiednio zabezpieczone drogi wspinaczkowe.

Od maja trwały prace przy osadzaniu stałych punktów asekuracyjnych, umożliwiających bezpieczną wspinaczkę na kilku grupach piaskowcowych ostańców. Trasa została oficjalnie otwarta we wtorek (18 sierpnia).

Zamontowano ponad 300 ringów

Drogi wspinaczkowe – jest ich kilkadziesiąt – zostały wytyczone na trzech grupach skalnych.

Część z nich była już znana wspinaczom, ale teraz mogą oni czuć się bezpieczniej, dzięki profesjonalnie zamontowanym ringom (jest ich 310).

– To pozwoli jeszcze skuteczniej promować nasze tereny i przyciągnąć nową grupę turystów – mówi Jan Zych, wójt Korczyny.

Nadleśnictwo uporządkowało też teren przy skałkach, m.in. poprzez usunięcie bezpośrednio zagrażających wspinaczom drzew, które pozostawiono jako drewno martwe do naturalnego rozkładu. Trasa prowadząca do skałek ukrytych w lesie została oznakowana tablicami. Może służyć jako ścieżka spacerowa dla turystów.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email