Krosno: Podkarpacki Szlak Filmowy w Jaśliskach

Krosno: Podkarpacki Szlak Filmowy w Jaśliskach

Kino, spacery filmowe, strefa relaksu, spotkania z twórcami na to mogli liczyć ci, którzy w sobotę i niedzielę odwiedzili Jaśliska. Wśród gości byli między innymi aktorzy: Leszek Lichota, Bartosz Bielenia, Tomasz Ziętek, scenograf Marek Zawierucha, czy Aneta Hickinbotham, producentka “Bożego Ciała”.

Podkarpackie Jaśliska jeszcze do niedawna kojarzyły się z pięknymi widokami Beskidu Niskiego i szlakiem łemkowskich rzeźb. Po wielkich sukcesach filmów stały się Podkarpackim Hollywood. Mieszkańcy są dumni, że ich miejscowość poznał cały świat.

Mieszkańcy Jaślisk gościli u siebie ekipy wielu produkcji. Wśród nich znalazł się nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Festiwalu w Berlinie film “Twarz” (reż. M. Szumowska, 2018), a także ubiegłoroczny kandydat do Oscara “Boże Ciało” (reż. J. Komasa, 2019). Zanim jednak o Jaśliskach usłyszało Hollywood, wieś zadebiutowała na wielkim ekranie dzięki filmowi “Wino truskawkowe” (reż. D. Jabłoński, 2007).

Tak bogata filmografia małej, beskidzkiej wsi sprawiła, że w Jaśliskach stworzono Podkarpacki Szlak Filmowy. Jego otwarcie odbyło się w sobotę (15 sierpnia)i trwał do niedzieli (16 sierpnia). Podczas weekendu turyści mogli wyruszyć filmowym szlakiem, ale też spotkać się z twórcami filmowymi i aktorami.

Szlak jest wyznaczeniem miejsc i stworzeniem mapy oraz strony internetowej, która będzie informowała turystów i osoby zainteresowane o tym, gdzie w okolicy jest jakaś lokacja filmowa. Będzie można podróżować wzdłuż miejsc, które były wykorzystane w wymienionych filmach. Na razie szlak prowadzi po Jaśliskach i ich okolicy – mówi Jagoda Mazepa z Podarpackiej Komisji Filmowej. 

W zwiedzaniu filmowych plenerów turystom pomagał nie tylko przewodnik, ale także specjalnie przygotowane mapy. Wspólna inicjatywa Podkarpackiej Komisji Filmowej, samorządu województwa, gminy Jaśliska oraz stowarzyszenia W Krainie Źródeł ma być sposobem na promocję miejscowości, ale i całego regionu.

Przystankami na szlaku są znane z dużych ekranów miejsca, m.in.: atelier fotograficzne, stara plebania, kwatera Andrzeja, chałupa Kościejnego, posterunek policji, bar Galicja, kapliczka na Trakcie Węgierskim, stadion, tablica miejsce pamięci, dom wójta, pomnik 600 lat Jaślisk, dom wdowy, dom kościelnej, kościół, plebania.

Przez czas trwania wydarzenia dostępna była strefa relaksu i punkty gastronomiczne przed barem Czeremcha. Na miejscu były również stoiska z produktami z regionów znajdujących się na dawnym Trakcie Węgierskim. 

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email