Krosno: Spłonął zabytkowy dwór Sulimirskich w Kobylanach

Krosno: Spłonął zabytkowy dwór Sulimirskich w Kobylanach

Około pięciu godzin trwało gaszenie pożaru zabytkowego dworku w Kobylanach koło Krosna na Podkarpaciu. Nikt nie ucierpiał, wewnątrz opuszczonego dworku nikogo nie było – powiedział w sobotę rzecznik podkarpackich strażaków bryg. Marcin Betleja.

– Gdy strażacy przyjechali na miejsce część dachu opuszczonego dworku już płonęła. Udało się ugasić pożar i zapobiec rozprzestrzenieniu się ognia i spaleniu całego budynku. Na szczęście nikogo w środku nie było i nikt nie ucierpiał – dodał bryg. Betleja.

Dwór w Kobylanach ma wielowiekową tradycję, obecny budynek powstał w XIX wieku na skutek przebudowy wykonanej przez ostatnich przedwojennych właścicieli – Sulimirskich. W czasach PRL obiekt znacjonalizowano, a teraz znów jest w rękach prywatnych.

W sobotę przed południem głos zabrał Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu:

– Pożar rozpoczął się zachodniej stronie budynku przy tylnym wejściu. W jego wyniku spaleniu i zawaleniu do wnętrza uległa więźba dachowa wraz z poszyciem a także drewniane stropy. Stolarka wewnętrzna została spalona całkowicie a zewnętrzna pozbawiona szyb i mocno nadpalona. Mury zewnętrzne stoją ale są nadpalone i zawilgocone w wyniku akcji gaśniczej. W praktycznie nienaruszonym stanie znajduje się murowana przybudówka od północno – zachodniej strony dworu. Ze względów bezpieczeństwa, bardziej szczegółowe oględziny obiektu będą dopiero możliwe po rozpoznaniu stanu jego konstrukcji przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Dwór Sulimirskich, który sięga kilku stuleci i związany jest ze znanymi rodami. Park z 300-letnimi dębami. Kilkusetletnie drzewa, będące pozostałością dawnego założenia dworskoparkowego są potwierdzeniem tego faktu. W 1935 r. Sulimirscy przystąpili do budowy drewnianego, wschodniego skrzydła dworu, o czym informuje data wyryta na belce w salonie. Parterowy dwór na planie prostokąta, fasadą orientowany, stanął na miejscu wcześniejszego budynku. Dostawiony został od pn.-zach. do istniejącego murowanego, piętrowego budynku, który powstał najprawdopodobniej na pocz. XX w. Od tej strony w naroże dworu włączono, najstarszą część z poddaszem mieszkalnym, bliżej nieokreślonego obiektu. Z tej części schody w holu prowadziły na poddasze, i stąd do wyższych kondygnacji murowanego skrzydła. powstał więc budynek tworzący plan litery „L” – z tarasem na styku skrzydła wschodniego i skrzydła północnego. W ramach „Odnowy wsi Kobylany” park przy dworze został zagospodarowany. Powstał plac zabaw dla dzieci, altanka, żwirowe alejki z ławeczkami. Zadbano także o zabytkowe drzewa a także zasadzono nowe rośliny.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.