Kultura: Międzynarodowy tydzień książki elektronicznej

Kultura: Międzynarodowy tydzień książki elektronicznej

Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej został zainicjowany w 2004 roku przez Ritę Toews, kanadyjską autorkę książek dla dzieci. Święto ma na celu promocję i popularyzację e-booków i e-czytania. W tym roku obchodzone jest w dniach 1 – 7 marca.

Z okazji Międzynarodowego Tygodnia E-Książki biblioteki organizują różne wydarzenia zachęcające do e-czytania, a dystrybutorzy e-booków przygotowują szereg akcji promocyjnych, dzięki którym można zakupić książki elektroniczne po niższych cenach.

Twórcą pierwszych e-booków był Michael Hart. W roku 1971 z okazji Dnia Niepodległości M.Hart otrzymał darmowo wydrukowaną kopię Amerykańskiej Deklaracji Niepodległości. To zainspirowało go do  przepisania dokumentu do komputera i rozesłania do innych użytkowników sieci. Cyfryzacja i dystrybucja literatury w formie elektronicznej stała się celem jego życia na kolejnych 40 lat. Michael Hart był inicjatorem Projektu Gutenberg, polegającego na umieszczeniu w Internecie elektronicznych wersji książek istniejących w wersji papierowej

Użytkownicy internetu mają dostęp do setek tysięcy tekstów dziennie, które czytają na smartfonach, tabletach i komputerach. Popularyzacji e-czytelnictwa ma służyć Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej, który trwa do niedzieli.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie przypomina o swojej ofercie zbiorów cyfrowych. Największą popularnością cieszy się platforma Legimi. Do dyspozycji czytelników jest prawie 60 tysięcy e-booków i audiobooków. W placówkach rzeszowskiej biblioteki wypożyczane są kody z bezpłatnym dostępem. W ramach działań promujących e-czytelnictwo, filie biblioteki wypożyczają też chętnym czytniki e-booków.


Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email