Łańcut: Zakończenie prac rewitalizacyjnych w Ogrodzie Włoskim w Muzeum-Zamek [fotorelacja]

Łańcut: Zakończenie prac rewitalizacyjnych w Ogrodzie Włoskim w  Muzeum-Zamek [fotorelacja]

Konsorcjum projektu Interreg CE HIstorical CAstle ParkS (HICAPS),  z dumą ogłasza zakończenie działań projektu. Z tej okazji odbyło uroczyste otwarcie Akcji Pilotażowej.  Podczas spotkania zaprezentowano główne wyniki projektu, w tym zrewitalizowany i odrestaurowany Ogród Włoski w Łańcucie, a także najważniejsze publikacje i strategie, które opracowano w trakcie realizacji Projektu.

Intensywne prace nad rewitalizacją miały na celu przywrócić jego wygląd oraz roślinność z początku XX w. Dzięki licznym fotografiom Józefa Piotrowskiego – Konserwatora Zabytków Sztuki i Kultury okręgu Lwowskiego z tego właśnie okresu było to możliwe. W ramach prac wymieniono nawierzchnie alejek, przeprowadzono renowację trawników oraz układu rabat i obwódek, zastosowano nowy system nawadniający oraz poddano renowacji wodotryski.

PRACE WYKONANE W RAMACH PROJEKTU HICAPS:

• renowacja ogrodu w zakresie roślinności, ścieżek, nasadzeń, nawadniania.

• 5 drogowskazów i 2 tablice informacyjne (jedna w języku Braill’e) dla zwiedzających, z opisami wyglądu parku z przeszłości i fotografiami;

Dzięki pracom rewitalizacyjnym przywrócono nie tylko historyczny układ i skład gatunkowy roślin, ale wskutek wykonania nowych nawierzchni dodatkowo poprawiła się dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Odpowiednio przygotowane tablice informacyjne pozwolą osobom niewidomym i słabowidzącym zapoznać się z historią obiektu oraz charakterystycznymi elementami wnętrza ogrodu. Ponadto przedsięwzięcie zyskało walor edukacyjny i przyrodniczy, zwiększając świadomość kształtowania się historycznych ogrodów i parków na przestrzeni dziejów. W tym konkretnym przypadku zwiedzający zapoznają się z elementami typowego polskiego wzornictwa danej epoki, czyli XX wieku. Należy pamiętać, że sztuka ogrodnicza jest częścią historycznej świadomości ludzkości. Połączenie zrewitalizowanego włoskiego ogrodu z architekturą dopełni dzieła i stanie się elementem dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.

Rewitalizacja Ogrodu Włoskiego odbyła się na podstawie istniejącej i dostępnej autentycznej dokumentacji historycznej, co dodatkowo podkreśliło jego wyjątkowy charakter i pozwoli przenieść zwiedzającego do wspaniałych lat trzydziestych XX wieku.

Informacje o Projekcie HICAPS:

Projekt HICAPS – HIstorical CAstle ParkS (data rozpoczęcia: 1 czerwca 2017 r., Data zakończenia: 31 maja 2020 r., Wartość: 1,798,274,20 EUR), skupia 10 partnerów z krajów Europy Środkowej: Chorwacji, Włoch, Polski i Słowenii w ramach unijnego programu finansowania Interreg CE. W ramach projektu opracowano osiem różnych koncepcji rewitalizacji parków zamkowych, a w Polsce rewitalizacji poddano Ogród Włoski Zespołu Pałacowo-Parkowego w Łańcucie. Głównym celem projektu jest poprawa zarządzania środowiskiem na obszarach miejskich i udane wykorzystanie dziedzictwa kulturowego jako zasobu wykorzystywanego dla rozwoju lokalnego i regionalnego. W trakcie realizacji projektu zebrano najlepsze praktyki, opracowano narzędzia i strategie,

a wszystko po to, aby przedstawić interesariuszom wykonalne wytyczne dotyczące zachowania i rozwoju naszego dziedzictwa kulturowego.

Więcej informacji znajdziesz:

          HICAPS – strona www

          HICAPS – Fanpage

Kontakt:

Koordynator Projektu:

Joanna Wojciechowska-Szoska

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

e-mail: jwojciechowska@rarr.rzeszow.pl

Tel: (17) 86 76 229

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email