Lesko: Kolej gondolowa nad Soliną

Lesko: Kolej gondolowa nad Soliną

Ma być jedna z największych atrakcji w regionie. Jednak cena zaoferowana przez inwestora za grunty pod budowę nie zadowoliła gminy Solina. Gmina ogłosiła kolejny przetarg na zakup terenu przy zaporze, na którym ma powstać kolej gondolowa.

Polskie Koleje Linowe to najstarszy i największy operator kolei i wyciągów górskich w Tatrach i Beskidach. Program inwestycji na lata 2019-2025 ma zwiększyć atrakcyjność turystyczną wielu polskich ośrodków w Tatrach, Beskidach i Bieszczadach.

W dniu 29 maja 2020 roku w Urzędzie Gminy Solina odbyła się część jawna przetargu na sprzedaż nieruchomości położonych w miejscowości Solina. Cenę wywoławczą za nieruchomości wykazane do sprzedaży pod budowę kolejki i wieży, oszacowano na ponad 8,5 mln zł. Plan realizacji budowy Kolei Gondolowej obejmuje stację dolną „Plasza”, górną „Jawor”, budynki towarzyszące i infrastrukturę techniczną.

Z wagoników wypoczywający w Bieszczadach turyści będą mogli podziwiać widok na zaporę, jezioro solińskie i otaczające je wzgórza.

W postępowaniu przetargowym wpłynęła jedna oferta. Była to oferta Polskich Kolei Linowych. Komisja przetargowa dokonała sprawdzenia złożonej oferty i stwierdziła, że nie spełnia ona wymogów określonych w ogłoszeniu o przetargu, ze względu na to, że zaoferowana cena była niższa od ceny wywoławczej nieruchomości, co spowodowało rozstrzygnięcie przetargu z wynikiem negatywnym.

Drugi przetarg dotyczący budowy Kolei Gondolowej w Solinie otwarty zostanie 25 września. Wójt Soliny Adam Piątkowski jest jednak przekonany, że wielki projekt turystyczny zostanie zrealizowany, bo Polskie Linie Kolejowe, które w ubiegłym roku ogłosiły oficjalnie wpisanie inwestycji w Solinie na listę swoich strategicznych realizacji, zapewniły władze Soliny, że nie wycofują się ze swoich planów. Dlatego wójt w stosunkowo szybkim czasie ogłosił nowy przetarg. Tym razem cena wywoławcza jest znacznie niższa została obniżona 42 procent.

Potencjalny nabywca nieruchomości zostanie zobowiązany do rozpoczęcia budowy kolei gondolowej w ciągu pół roku od podpisania umowy z gminą. W ciągu półtora roku mają stanąć fundamenty obiektów stacji.

Gmina Solina ma już opracowany projekt budowlany, który przekaże inwestorowi, by ten mógł wystąpić o pozwolenie na budowę.Jednak za dokumentację będzie musiał zapłacić. Umowa z gminą zobowiąże go do zainwestowania w turystyczną atrakcję Soliny co najmniej 80 mln złotych.

Epidemia koronawirusa jednak wpłynęła na gospodarkę i wprowadziła nowe okoliczności także dla inwestorów i samorządów.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email