Lesko: Nowa atrakcja w Bieszczadach - wieża widokowa w Mucznem

Lesko: Nowa atrakcja    w Bieszczadach - wieża widokowa w Mucznem

W Nadleśnictwie Stuposiany już od 18 listopada można korzystać z nowego obiektu turystycznego. Wieża widokowa na Jeleniowatym, nieopodal Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem, już służy zwiedzającym.

Obiekt o konstrukcji stalowo–drewnianej i wysokości całkowitej 34 metrów, wyposażony jest w taras widokowy, z którego rozciąga się panorama na dolinę górnego Sanu i na ukraińskie Bieszczady. Na południu widać ciąg najwyższych szczytów z Haliczem, Kopą Bukowską, z całym grzbietem Bukowego Berda, Połoniny Caryńskiej i Wetlińskiej aż po Smerek.

Tymczasowe dojście do wieży prowadzi od strony polany Brenzberg, docelowy szlak z Mucznego ze ścieżką edukacyjną i tablicami informacyjnymi ma funkcjonować od najbliższej wiosny. Wstęp na wieżę widokową jest bezpłatny.

– Korzystający z wieży muszą stosować się do zapisów regulaminu – zaznacza Jan Mazur, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany. – Jednorazowo tam może przebywać maksymalnie 35 osób. Korzystanie z obiektu odbywa się na własną odpowiedzialność, a dzieci i młodzież do lat 13 mogą korzystać z niego wyłącznie w obecności rodzica bądź opiekuna, który ponosi całkowitą odpowiedzialność za życie i zdrowie podopiecznych.

„Na wieżę należy wchodzić oraz schodzić spokojnie, umiarkowanym tempem, unikając biegania, przepychania oraz wyprzedzania innych użytkowników” – czytamy w regulaminie korzystania z obiektu. „Należy również pamiętać, że podczas wchodzenia i schodzenia z wieży należy zachować szczególną ostrożność. Obowiązuje ruch prawostronny, przyjmuje się, że pierwszeństwo mają osoby schodzące z wieży”.

Zabronione jest wchodzenie na wieżę, gdy panują niekorzystne warunki atmosferyczne, jak: gęsta mgła, opady deszczu, śniegu, gołoledź, burza i silny wiatr, a także po ostrzeżeniu meteorologicznym o silnym wietrze lub huraganach.

Rozległe widoki powinny jednak wynagrodzić turystom trud wejścia na górę i stosowania się do rygorów.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.