Lesko: PGE uruchomiła elektrownię fotowoltaiczną.

Lesko: PGE uruchomiła elektrownię fotowoltaiczną.

PGE Energia Odnawialna uruchomiła nową elektrownię fotowoltaiczną PV Lesko. Jednomegawatowa inwestycja składa się z blisko 3 tysięcy paneli o mocy 350 W każdy zamontowanych na powierzchni 2 ha.

Spółka PGE Energia Odnawialna planuje w tym roku otwarcie jeszcze trzech takich elektrowni fotowoltaicznych: PV Bliskowice w woj. lubelskim oraz PV Lutol1 i PV Lutol2 w woj. lubuskim. Inwestycje to efekt wygranych w ubiegłym roku aukcji na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii do 1 MW.

Planowane projekty to instalacje o mocy 1 MW jak również znacznie większe na gruntach należących do koncernu energetycznego, a także dzierżawionych oraz tereny innych spółek skarbu państwa. Firma zgromadziła już powierzchnie wystarczające do postawienie elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 1000 MW

W Lesku zamontowano panele monokrystaliczne, aktualnie najbardziej wydajne na rynku, o sprawności 18–20%. Działają nawet przy słabym świetle, typowym dla takich krajów jak Polska.

Uruchomienie czterech farm fotowoltaicznych pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną około 2700 gospodarstw. Celem realizowanego przez Grupę Kapitałową PGE Programu PV jest zbudowanie w ciągu dekady instalacji PV o łącznej mocy nawet 2,5 GW i umocnienie się na pozycji lidera rynku OZE w Polsce.

Na Podkarpaciu, do końca 2022 roku powstanie jedna z największych farm fotowoltaicznych. Projekt PV Jeziórko w  gminie Grębów, elektrownia będzie mieścić się na 152 ha rekultywowanych terenów po spółce Siarkopol Tarnobrzeg znajdzie się instalacja o mocy 77 MW z roczną produkcją rzędu 77 tys. MWh.

Spółka PGE Energia Odnawialna jest największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 2 farmy fotowoltaiczne. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2323,1 MW.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.