Lubaczów: Zabytkowe mosty trafią do skansenu

Lubaczów: Zabytkowe mosty trafią do skansenu

Stare mosty kolejowe z Nowej Grobli i Lubaczowa będą eksponowane w powstającym skansenie kolejnictwa w Baszni Dolnej. Eksponaty to blisko stuletnie konstrukcje, które placówce przekazały PKP Polskie Linie Kolejowe.

Kolejowa spółka  w ostatnich latach przekazała blisko 100 darowizn instytucjom, które dbają o historię kolei. Elementy infrastruktury trafiły m. in. do Średzkiej Kolei Powiatowej, Grodziskiej Kolei Drezynowej, Żuławskiej Kolei Dojazdowej i Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej.

Wysłużony sprzęt kolejowy został przekazany również szkołom. W 2020 r. Politechnika Wrocławska otrzymała m.in. semafory, tarczę manewrową i dźwignię zwrotnicową, a do Zespołu Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu trafiła nastawnica mechaniczna scentralizowana.

Gmina Lubaczów, dzięki współfinansowaniu inwestycji ze środków Unii Europejskiej wykonała już renowację obu przekazanych przez PLK konstrukcji. Oprócz mostów rewitalizacją objęte są dawne obiekty stacji w Baszni Dolnej oraz wieży ciśnień w Tymcach. Celem przedsięwzięcia jest przypomnienie ciekawej historii kolei w regionie.

Mosty znajdowały się na wyremontowanej linii kolejowej Munina-Hrebenne. Stalowa kratownica z Lubaczowa o długości ponad 27 m pamięta działania I wojny światowej. Most z 1917 r. był nad rzeką Sołotwa na szlaku Oleszyce – Lubaczów. Drugi z mostów o długości ponad 42 m, z nad rzeki Lubaczówka w Nowej Grobli, pochodzi z 1949 r.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.