Mielec: Zmarł Kpt. Jerzy Dębicki - wyklęty ziemi mieleckiej

Mielec: Zmarł Kpt. Jerzy Dębicki - wyklęty ziemi mieleckiej

Kolejni wielcy ludzie z Podkarpacia odchodzą. W piątek 20 listopada na wieczną wartę odszedł kpt. Jerzy Dębicki z Mielca.

Przez całe swoje życie pokazywał czym jest miłość do Ojczyzny. Za swoje niezliczone zasługi otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Jerzy Dębicki to odznaczenie otrzymał w Mielcu, podczas uroczystego posadzenia „Dębu Niepodległości”. Honorowo przewodniczył inicjatywom mieleckiego Komitetu Obchodów 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Jerzy Dębicki urodził się w 1929 roku. W momencie wybuchu wojny dopiero wchodził w wiek młodzieńczy. Kształcił się na tajnych kompletach
i wstąpił do Szarych Szeregów. Uczestniczył w działaniach pomocniczych AK. W styczniu 1945, wstąpił do nowopowstałej Tajnej Niepodległościowej Drużyny Harcerskiej im. Jaremy Wiśniowieckiego.

Po wojnie nadal pozostał w konspiracji. W listopadzie 1951 został aresztowany i przez Wojskowy Sąd Rejonowy skazany na 12 lat za przynależność do nielegalnej organizacji niepodległościowej. Zwolniony na fali „odwilży” w 1956, skończył studia techniczne i rozpoczął pracę w WSK Mielec. Pracował m.in. przy projektach związanych z produkcją samochodu Mikrus i wozów transmisyjnych.

Na emeryturze nie odpoczywał. Po 1989 roku wraz z synem udało mu się wskrzesić rodzinną księgarnię, którą bezprawnie zabrano w 1950 roku jego ojcu. Księgarnia funkcjonuje do dziś przy ul. Mickiewicza w Mielcu. Działał w wielu organizacjach patriotycznych, spotykał się z uczniami, opowiadał o najtrudniejszych momentach swojego życia i polskiej trudnej historii, którą znał z własnego doświadczenia.

,,Nie pytaj, co Polska może zrobić dla ciebie, zapytaj, co ty możesz zrobić dla Polski” – Jerzy Dębicki.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.