Pierwsze przelewy z 500 plus już za tydzień. W Rzeszowie wnioski złożyła już połowa uprawnionych

Pierwsze przelewy z 500 plus już za tydzień. W Rzeszowie wnioski złożyła już połowa uprawnionych
Mimo początkowych problemów z systemem informatycznym, MOPS-y na bieżąco przyjmują wnioski elektroniczne na wypłatę 500 plus. W Rzeszowie złożyła je już blisko połowa uprawnionych.

Aż 11 tys. wniosków o wypłatę świadczenia 500 plus na dziecko wpłynęło od początku lipca do rzeszowskiego MOPS-u. To blisko połowa wszystkich dokumentów, których spodziewają się urzędnicy, bo uprawnionych do otrzymania świadczenia jest w sumie 25 tys. osób.

– Obecnie wnioski wpływają na bieżąco, nie ma już problemu z przeciążonym systemem Empatia, z którym faktycznie mieliśmy do czynienia w kilku pierwszych dniach lipca. Teraz pomału przystępujemy do realizacji wniosków, a pierwszą wypłatę planujemy na 15 lipca – mówi Joanna Wisz z rzeszowskiego MOPS-u.

Pieniądze w tym terminie dostanie ok. tysiąca wnioskodawców.

Na ten sam dzień wykonanie przelewów zaplanował przemyski MOPS. Tu zostało złożonych dotąd ponad 2,7 tys. wniosków na ok. 9 tys. zameldowanych i uprawnionych do świadczenia mieszkańców.

– Nowe wnioski przyjmujemy niemal codziennie, obecnie system informatyczny działa już bez zakłóceń, kryzys, jaki był drugiego dnia wejścia w życia programu został już zażegnany – mówi Agata Czereba z UM Przemyśla.

 
Od sierpnia wnioski o 500 plus będzie można składać także tradycyjnie na papierze w urzędzie. Osoby, które zrobią to do końca września dostaną wyrównanie za trzy miesiące. Najpóźniej pieniądze powinny znaleźć się więc na ich koncie w listopadzie. Złożenie wniosku po 30 września oznacza, że świadczenie będzie naliczanie od października, bez wyrównania.
Od tego roku świadczenie 500 plus przysługuje na każde dziecko w rodzinie, bez względu na jej dochody. O pieniądze mogą starać się rodzice i opiekunowie dzieci do 18 roku życia. Na samo złożenie wniosku po urodzeniu dziecka będą 3 miesiące, a nie jak dotąd tylko miesiąc. Wypłata będzie obejmowała miesiące liczone od dnia narodzin dziecka.
Źródło: nowiny24.pl
Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz