Podkarpacie: Sanie, nasz Sanie...

Podkarpacie: Sanie, nasz Sanie...

Podkarpacie piękną przyrodą stoi. Tak zgodnie twierdzi reszta kraju. Lecz zamiast zielonych lasów i kwitnących pól mielibyśmy suche pustkowia, gdyby opatrzność nie obdarzyła nas rzekami. W tym największą z nich, Sanem.

Czym jest San

San liczy sobie około 457 km długości, stanowi prawobrzeżny dopływ Wisły, a powierzchnia jego dorzecza to 16,9 tysięcy km2. Rzeka ta na odcinku 54 km stanowi granicę państwową pomiędzy Polską a Ukrainą. Źródło Sanu znajduje się po ukraińskiej stronie Bieszczadów Zachodnich, na południowo – wschodnim stoku góry Piniaszkowy. Przepływa między innymi przez takie miejscowości jak: Lesko, Sanok, Dynów, Przemyśl, Jarosław, Sieniawa, Nisko czy Stalowa Wola.

Odmęty rzeki w odmętach historii

Językoznawcy uważają, że sama nazwa ,,San’’ ma etymologię prawdopodobnie jeszcze praindoeuropejską i oznacza tyle co wartki, bystry strumień. Osadnictwo w dolinie Sanu trwało od pradawnych czasów, nim jeszcze na ziemie te przywędrowali nasi słowiańscy przodkowie. Już w IV wieku w okolicy, gdzie leży dziś Sanok, osiedlili się Celtowie. Odkryto dotychczas 26 stanowisk archeologicznych, w których znajdują się zabytki kultury celtyckiej. W czasach plemion pra- polskich znajdowały się tu siedziby Lędzian.

Nad zaporą

Najważniejszą konstrukcją związaną z Sanem jest niewątpliwie zapora w Solinie oraz utworzone przez nią sztuczne jezioro. Wysoka na 82 i długa na 664 metry zapora solińska przyczyniła się do powstanie zalewu o powierzchni 22 kilometrów kwadratowych i długiej, ponad 160-kilometrowej linii brzegowej. Występuje tu mnogość gatunków ryb, takich jak  sandacze, okonie, leszcze, szczupaki, sumy i karpie.  Zapora i zalew stanowią popularną atrakcję turystyczną, dzięki czemu działa tu kilka ośrodków wypoczynkowych, a nawet uzdrowisko w Polańczyku. Sama zaś zapora umożliwia funkcjonowanie hydroelektrowni o mocy 200 MW.

Zapora w Solinie

Rzeki są bardzo ważne – to stwierdzenie jest oczywistością. To nad brzegami rzek rodziły się wielkie cywilizacje starożytności. To rzeki stanowią podstawę funkcjonowania wielu ekosystemów. Dlatego, choć nie jest może tak długi jak Nil, ani tak potężny jak Amazonka, doceniajmy i dbajmy o San, aby piękno przyrody, którą utrzymuje przy życiu cieszyło oczy następnych pokoleń.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email