Podkarpacie: W leśnych ostępach

Podkarpacie: W leśnych ostępach

Lasy zawsze były i wciąż są dla ludzi bardzo ważne. Produkują tlen, dzięki któremu oddychamy, dostarczają też drewna. Stanowiły nieraz schronienie w czasach historycznych zawieruch i wciąż pozostają miejscem odpoczynku od zgiełku wielkiego świata. Warto więc o nie dbać i trzeba też o nich co nieco wiedzieć.

Kondycja lasów

Według raportu Lasów Państwowych ,,Lasy w Polsce 2018’’, współczynnik lesistości, czyli ogółu powierzchni kraju zajmowanej przez lasy, wynosi około 29,6 %. Występują tu jednak istotne różnice pomiędzy poszczególnymi województwami. Najskromniej prezentuje się pod tym względem województwo łódzkie, gdzie lesistość to zaledwie 21,5 %. Największą ilością lasów pochwalić się zaś może województwo lubuskie, gdzie zajmują one 49,3 % powierzchni regionu. Podkarpacie plasuje się w tym rankingu na pozycji wicelidera z lesistością na poziomie 38,2 %. Podium zamyka województwo pomorskie z wynikiem 36,4 %.

W przeszłości lasów było znacznie więcej. Pod koniec XVIII wieku lesistość polskich ziem wynosiła mniej więcej 40%, jednak na skutek zmian społecznych, demograficznych i gospodarczych oraz różnych katastrof zmalała do rekordowo niskiego poziomu 20,8% w 1945 r. Od tamtego czasu lesistość jednak sukcesywnie rośnie.      

Co w lesie huczy ( i rośnie)?

W podkarpackich lasach panuje wielkie zróżnicowanie warunków przyrodniczych oraz różnorodność drzewostanów. Pod względem liczebności dominują u nas, jak z resztą w  całym kraju, drzewa iglaste, sosny i modrzewie. Trwają jednak intensywne prace nad zwiększeniem powierzchni porośniętych przez inne gatunki, takie jak jodły, buki, jawory i dęby. W runie leśnym podkarpackich kniei napotkać można wiele rzadkich i chronionych gatunków roślin, takich jak ciemiężyca zielona, czosnek niedźwiedzi oraz rozmaite storczyki. Spośród zwierząt zaobserwować można tu rysie, wilki i niedźwiedzie, ale również rzadkie owady, jak choćby zgniotek cynobrowy.

Pod czujnym okiem leśnika

Prowadzeniem gospodarki leśnej i dbaniem o zachowanie walorów przyrodniczych i krajobrazowych lasów w Polsce zajmuje się Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Ta państwowa jednostka organizacyjna sprawuje pieczę nad ponad 7,6 milionami ha lasów publicznych. Struktura organizacyjna Lasów Państwowych opiera się kilku szczeblach:

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych – Kieruje Lasami Państwowymi poprzez wydawanie zarządzeń i decyzji oraz reprezentuje je na zewnątrz. Nadzoruje również pracę jednostki centralnej LP, jaką jest Dyrekcji Generalna Lasów Państwowych.

Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych – Do zadań każdej z 17 Regionalnych Dyrekcji należy nadzór i opieka nad lasami na przyporządkowanym sobie obszarze odpowiedzialności. Większość terytorium naszego województwa znajduje się w granicach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Nadleśnictwa- Jest ich 430 w całym kraju Prowadzą gospodarkę leśną zgodnie z planami urządzenia lasu. Na czele nadleśnictwa stoi nadleśniczy odpowiadający za stan lasu na swoim terenie i nadzorujący pracę poszczególnych podległych sobie leśnictw.

Logo Lasy Państwowe
O wartości lasów tak naprawdę chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Warto więc dbać o nie tak, aby i przyszłe pokolenia mogły się nimi cieszyć i czerpać z nich korzyści. Tak jak nam jest to dane. Podkarpacie słynie wszak z piękna swej przyrody, a lasy są jej podstawowym elementem.
Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email