Polacy ograli mistrzów świata! Sensacyjny triumf naszych koszykarzy z Hiszpanią w Saragossie!

Polacy sensacyjnie pokonali mistrzów świata Hiszpanów w eliminacjach mistrzostw Europy koszykarzy. Biało-czerwoni triumfowali na terenie rywala w Saragossie 80:69. Nasi koszykarze poprzednio z tym zespołem wygrali na igrzyskach olimpijskich w Monachium w 1972 roku!

Na podopiecznych Mike’a Taylora w starciu z hiszpańską potęgą nikt chyba nie stawiał. Tym bardziej, że w pierwszej kolejce spotkań eliminacyjnych biało-czerwoni przegrali u siebie z Izraelem, a nasi rywale bez trudu ograli Rumunię. Początek spotkania w Saragossie zdawał się zresztą potwierdzać, że sensacji nie będzie i Polacy będą musieli uznać wyższość mistrzów świata.

Pierwszą kwartę w Saragossie gospodarze wygrali 19:15. Hiszpanie dominowali w zbiórkach i starali się kontrolować grę. Polacy jednak nie zamierzali się poddawać. Znakomite zawody rozgrywał A.J. Slaughter, który pod nieobecność Mateusza Ponitki był prawdziwym liderem zespołu. Dzielnie wspierał go Michał Sokołowski i nieoczekiwanie biało-czerwoni w połowie meczu prowadzili 38:35.

Hiszpanie od początku prowadzili, ale Polacy nie rezygnowali z walki

Chłopcy Taylora po przerwie nie zwalniali tempa i powiększali przewagę. Hiszpański trener mógł się łapać za głowę, bo jego drużyna po trzech kwartach miała na koncie już 20 strat, a biało-czerwoni skwapliwie z tego korzystali.

A.J. Slaughter poprowadził biało-czerwonych do sensacyjnej wygranej z Hiszpanami

W ostatniej kwarcie Polacy mieli bezpieczną przewagę. Aaron Cel trafił za trzy i było już 68:55 dla naszych. Kiedy gospodarze próbowali się poderwać do odrabiania strat kapitalną indywidualną akcją odpowiedział Sokołowski, który wszedł pod kosz i trafił faulowany. Po chwili jeszcze ładniej zagrali Koszarek z Balcerowskim, który popisał się potężnym wsadem. Polacy prowadzili dwunastoma oczkami na trzy minuty do końca meczu. Grali mądrze, grali dobrze i grali skutecznie. Nasi koszykarze nie roztrwonili przewagi i ograli Hiszpanów po raz pierwszy od 48 lat!

Sensacja stała się faktem. Niespodziewanego sukcesu Polaków nie umniejsza nawet fakt, że Hiszpanie nie grali w optymalnym składzie. Pokonanie mistrzów świata na jego terenie ma zawsze ogromną wartość.

Hiszpania – Polska 69:80 (19:15, 16:23, 20:27, 14:15)