Polska: 100 dni solidarności w walce z Covid-19 krok po kroku

Polska: 100 dni solidarności w walce z Covid-19 krok po kroku

Na sobotniej konferencji premier Mateusz Morawiecki ogłosił tzw. 100 dni solidarności w walce z koronawirusem. – “To kompleksowy plan działania na nadchodzący czas” – zapowiedział premier. Pierwszy etap trwający do 27 grudnia to etap odpowiedzialności. Być może od 28 grudnia terytorium kraju zostanie podzielone na trzy strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (z różnym poziomem obostrzeń).

Podczas sobotniej konferencji prasowej, na której obecni byli także wicepremier Jarosław Gowin oraz minister zdrowia Adam Niedzielski premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że musimy dotrwać do szczepionki, która może pojawić się 18 stycznia. Przed nami sto dni solidarności.

Rozpoczynamy te 100 dni solidarności, które pomogą nam lepiej przetrwać ten okres najbliższych miesięcy. Dokonujemy analizy, która ma objąć zarówno nasze zdrowie, uratowanie jak najwięcej istnień ludzkich, ale również uratowanie milionów miejsc pracy – dodał Mateusz Morawiecki.

W wyniku omówionego z gronem ekspertów planu na najbliższe tygodnie przygotowano trzy projekty rozporządzeń. Omawiają one wszelkie ograniczenia, nakazy i zakazy. Są trzy warianty obostrzeń, po które sięgać będzie rząd w zależności od rozwoju sytuacji:

  • etap odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11 do 27.12);
  • etap stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej),
  • kwarantanny narodowej zostanie wprowadzona w ostateczności, wtedy (kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).

Etap odpowiedzialności, wchodzi on w życie od soboty, 28 listopada, zakłada m.in.

  • galerie handlowe i sklepy meblowe zostaną otwarte w ścisłym reżimie sanitarnym;
  • gastronomia i kluby fitness pozostają zamknięte do 27 grudnia;
  • zdalne nauczanie przedłużone do 24 grudnia;
  • zimowa przerwa w nauce dla wszystkich uczniów w jednym terminie: 4-17 stycznia 2021.
Obraz

Jeżeli będziemy się zbliżali do 19 tysięcy zachorowań dziennie, to wrócimy do strefy czerwonej, do 10 tysięcy – do strefy żółtej, a czterech tysięcy – do strefy zielonej. Ale możemy mieć też do czynienia z przyspieszeniem pandemii i w takiej sytuacji przewidujemy wprowadzenie narodowej kwarantanny (przy 27 tysiącach zakażeń dziennie) – tłumaczył podczas konferencji prasowej minister zdrowia Andrzej Niedzielski.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email