Polska: Dlaczego świętujemy ,,Sylwestra''?

Polska: Dlaczego świętujemy ,,Sylwestra''?

W normalnych warunkach, gdy akurat nie nękają nas epidemie groźnych chińskich wirusów, 31 grudnia to okazja do chyba najhuczniejszego świętowania ze wszystkich po temu okazji w kalendarzu.  Dlaczego jednak wigilię nowego roku nazywa się ,,Sylwestrem’’? Na to pytanie odpowie pokrótce niniejszy artykuł.

Słowo „Sylwester”, imię a zarazem nazwa obchodów wigilii Nowego Roku wywodzi się z łaciny. W języku starożytnych Rzymian „Silvestris” określało człowieka o dzikim usposobieniu lub mieszkającego w lesie. Swą współczesną nazwę dzień końca roku zawdzięcza papieżowi św. Sylwestrowi, zmarłemu właśnie 31 grudnia 335 roku. Tego dnia jest on wspominany w liturgii Kościoła rzymskokatolickiego. 

św. Sylwester II

Po raz pierwszy nocą hucznego świętowania stała się ta data w 999 roku. Ludność europu przesądnie obawiała się  wówczas końca świata, związanego jakoby z przejściem w nowe tysiąclecie. Gdy okazało się to nieprawdą, ludzie z radości rozpoczęli świętowanie na ulicach, zaś papież Sylwester II, 1 stycznia 1000 roku po raz pierwszy udzielił wiernym błogosławieństwa „urbi et orbi” („miastu i światu”), które stało się tradycją praktykowaną po dziś dzień.

Kiedy więc świętować będziemy koniec starego roku i nadejście nowego, pamiętajmy o początkach tej tradycji i o świętym papieżu, któremu zawdzięcza ona swą nazwę.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email