Polska: Dni Honorowego Krwiodawstwa

Polska: Dni Honorowego Krwiodawstwa

Dni Honorowego Krwiodawstwa ustanowił Polski Czerwony Krzyż w roku 1972. Obchodzone są w dniach 22-26 listopada, a ich celem jest docenienie zasług honorowych dawców krwi w całej Polsce.

Krew jest najcenniejszym darem życia oraz dla wielu chorych szansą na szybszy powrót do zdrowia. Rejestrowanie się jako dawca krwi jest istotne szczególnie teraz, w trudnym okresie pandemii.

Poza krwią możliwe jest także oddawanie osocza przez ozdrowieńców, czyli osoby, które przebyły Covid-19. Ponadto podczas wizyty w RCKiK można zapisać się do bazy potencjalnych dawców szpiku.

Pandemia spowodowała, że są niedobory krwi. Krwiodawcy też chorują albo są w kwarantannie, a szpitale jak zawsze potrzebują tego bezcennego leku dla poszkodowanych w wypadkach, operowanych, czy pacjentów. oddziałów hematologicznych.

Krew może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, z tym że przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni w przypadku mężczyzn i 12 tygodni w przypadku kobiet. Jednorazowo od osoby ważącej co najmniej 50 kg lub więcej można pobrać ok. 450 ml krwi pełnej, która zawiera krwinki czerwone, krwinki płytkowe, krwinki białe i osocze. Krew pobiera się z pojedynczego wkłucia do żyły, do jednorazowych pojemników z tworzywa sztucznego.

Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne. Personel jak i dawcy zobowiązani są do przestrzegania zasad reżimu sanitarnego. Przed każdym oddaniem krwi u potencjalnego dawcy wykonywane są badania laboratoryjne i badanie lekarskie na podstawie, których jest on kwalifikowany do oddania krwi.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email