Polska i świat: Boże Narodzenie – dlaczego teraz?

Polska i świat: Boże Narodzenie – dlaczego teraz?

Zaczęliśmy okres świętowania Bożego Narodzenia, drugiego co ważności święto chrześcijaństwa upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. Dlaczego jednak to właśnie 25 dzień grudnia uznano za datę

Tak naprawdę nie wiemy na pewno, kiedy miały miejsce wydarzenia w Betlejem opisane w ewangelii. Boże Narodzenie zaczęto obchodzić w Rzymie dopiero w IV wieku. Ze stwierdzenia, że pasterze czuwali w polu przy stadach (Łk 2, 8) można jednak wnioskować, że miało to miejsce pomiędzy marcem a listopadem. Trudno ustalić, dlaczego właśnie 25 grudnia został wybrany na to święto. Możliwe jest, że nie znając faktycznej daty narodzin Chrystusa, chrześcijanie celowo obrali tę symboliczną datę, dzień przesilenia zimowego, by obchodzonemu w tym dniu w Rzymie pogańskiemu świętu Saturnaliów przeciwstawić narodzenie Boga-Człowieka, Jezusa Chrystusa. Wedle innej hipotezy wybór tej daty uzasadnia tym, że jeśli przyjmuje się, iż poczęcie Chrystusa dokonało się 25 marca (uroczystość Zwiastowania Pańskiego, to Jego narodziny powinno przypaść właśnie 25 grudnia.

Wątpliwości istniały także co do roku narodzin Jezusa. A ponieważ rok urodzenia Jezusa jest uważany za początek nowej ery, to znaczy, że musiano ustalić i przyjąć dokładną datę. W VI wieku, na polecenie papieża Jana I, zadania tego podjął się uczony mnich imieniem Dionizy. Na podstawie jego badań (w które prawdopodobnie wkradł się błąd o około 7 lat), uznano że narodzenie Chrystusa nastąpiło w 754 r. od założenia Rzymu.

Tak naprawdę jednak dokładna, faktyczna data tego wydarzenia nie jest najistotniejsza. Dla wierzących bowiem Boże Narodzenie, pamiątka zstąpienia Zbawiciela na ziemię, jest ważnym wydarzeniem, okazją do duchowej refleksji i radosnego świętowania bez względu na faktyczną datę wydarzeń.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email