Polska i Świat: Brexit co powinni wiedzieć podróżni

Polska i Świat: Brexit co powinni wiedzieć podróżni

1 stycznia 2021 roku, po 47 latach, Wielka Brytania pożegnała się z Unią Europejską. Podróżnych przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii do Polski będą obowiązywały takie same przepisy jak podróżnych z krajów trzecich, czyli nie będących członkami Unii Europejskiej (UE). Oznaczać to będzie zmianę limitów dotyczących wartości i ilości towarów przywożonych w bagażu osobistym oraz nowe zasady przewozu zwierząt.

Wielka Brytania będzie traktować obywateli państw UE tak samo jak obywateli pozostałych państw trzecich tak samo Unia – obywateli brytyjskich. Obywatele UE, którzy uzyskali status osoby osiedlonej lub tymczasowy status osoby osiedlonej zachowają wszystkie dotychczasowe prawa.

Zmiana w Wielkiej Brytanii dotyczą w szczególności podejmowania pracy. Od 1 stycznia kończy się swobodny przepływ osób i w Wielkiej Brytanii wchodzi w życie punktowy system imigracyjny. Wszyscy cudzoziemcy chcący podjąć pracę, muszą się ubiegać o wizę pracowniczą.

Brexit zakończył automatyczne wzajemne uznawanie kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodów i działalności regulowanych.  

Ubiegać o wizę muszą się obywatele krajów Unii, których pobyt będzie dłuższy niż sześć miesięcy oraz w przypadku podejmowania studiów w Wielkiej Brytanii.

Wiza nie będzie potrzebna w przypadku przyjazdów krótszych niż na sześć miesięcy w celu innym niż podjęcie pracy, tzn. turystycznym, biznesowym, w celu odwiedzenia rodziny lub przyjaciół.  

Od 1 października do wjazdu do Wielkiej Brytanii potrzebny będzie paszport, wyjątkiem pozostaną osoby posiadające status osoby osiedlonej lub posiadacze zezwoleń wydawanych pracownikom transgranicznym, którzy będą mogli wjeżdżać korzystając tylko z dowodu osobistego do końca 2025 roku.

Istotną zmianą jest koniec gwarancji braku opłat roamingowych, która obowiązuje na terenie UE. Oznacza to, że opłaty mogą, ale nie muszą wzrosnąć, a decyzja będzie należała do operatorów.

Zmianie ulegną ograniczenia związane z przepisami celnymi. Oznacza to zmianę limitów dotyczących wartości i ilości towarów przywożonych w bagażu osobistym. Z Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej, nie można od teraz wwozić mięsa, mleka ani produktów je zawierających. Limity dotyczą też wyrobów akcyzowych, jak alkohol, czy papierosy.

Zwolnione z należności celno-podatkowych są towary znajdujące się w bagażu osobistym podróżnych, przyjeżdżających do Polski z państw trzecich: – w transporcie lotniczym i morskim – do równowartości 430 euro, – w transporcie innym niż lotniczy lub morski (drogowym lub kolejowym) – do równowartości 300 euro.

Osoby podróżujące ze zwierzętami powinny zwrócić uwagę na przepisy dotyczące przemieszczania zwierząt z Wielkiej Brytanii do UE. Nie będą już obowiązywały paszporty dla zwierząt, a zamiast tego właściciele zwierząt muszą wyrobić świadectwa zdrowia uzyskane na 10 dni przed podróżą.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email