Polska: Ile wyniosą trzynasta i czternasta emerytura?

Polska: Ile wyniosą trzynasta i czternasta emerytura?

Minister Rodziny i Polityki Społecznej przypomina, że 13 emerytura już w tym roku wprowadzona została już formie ustawy. – Będzie też realizowana dalej w 2021, bo jest zapisana w budżecie.

Rząd przekazał do konsulatcji społecznych projekt dotyczący przyszłorocznej waloryzacji emerytur. Najniższa emerytura (wg projektu) ma wzrosnąć do 1250 zł (brutto) – gwarantowane kwoty dotyczą osób spełniających warunki stażowe.

Ministerstwo rodziny dodaje, że gdy wskaźnik waloryzacji przekroczy 104,16 proc., to emerytury i renty wzrosną zgodnie z tym wskaźnikiem. Będzie to z korzyścią dla świadczeniobiorców, bo wówczas minimalna gwarantowana emerytura byłaby wyższa niż zapisane 1250 zł brutto.

Na dzień dzisiejszy wszystko wskazuje na to, że wskaźnik waloryzacji wyniesie 4,16 proc. A co się z tym wiąże, że najniższa emerytura wzrośnie do 1250 zł brutto.

Waloryzacja wpłynie również na wysokość emerytalnej “trzynastki” (równa jest ona bowiem minimalnej emeryturze, czyli będzie to 1250 zł brutto).

Jest już projekt ustawy o 14 emeryturze i jak mówi Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Marlena Maląg –

„Został przyjęty przez rząd i pod koniec roku będą prace nad nią w Sejmie”.

Jednocześnie M. Maląg zaznacza, że rząd PiS jest wiarygodny i emeryci nie muszą się martwić o ewentualny brak wcześniej zapowiadanych świadczeń.

Wicemister Stanisław Szwed w rozmowie z Super Expressem –  wyjawił wysokość 14. emerytury – 1300 złotych brutto.

Nie wszyscy jednak dostaną tyle samo, jak to jest w przypadku 13. emerytury. Pełna “czternastka” trafi do tych osób, których świadczenie przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń (czyli brutto) nie przekracza 2900 zł.

Jednocześnie mówi się, że  przypadku czternastej emerytury   dla świadczeń wyższych niż 2900 zł stosowana będzie zasada “złotówka za złotówkę”. Czyli jeśli ktoś ma emeryturę wynoszącą np. 3200 zł, dostanie “czternastkę” mniejszą o 300 zł.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.