Polska: Jak otrzymać dodatek solidarnościowy

Polska: Jak otrzymać dodatek solidarnościowy

W ramach działań antykryzysowych weszły w życie przepisy, które wprowadzają nowe świadczenie – dodatek solidarnościowy. Dodatek solidarnościowy w wysokości 1400 zł przysługuje od 1 czerwca, maksymalnie przez 3 miesiące.

Wnioski o przyznanie nowego świadczenia można składać od 22 czerwca 2020 r. O świadczenie mogą ubiegać się zarówno zarejestrowani w urzędzie pracy bezrobotni, jak i osoby, które utraciły pracę w wyniku pandemii, po 15 marca tego roku.

Warunkiem otrzymania dodatku jest podleganie ubezpieczeniu  społecznemu  z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 r. Dni podlegania ubezpieczeniu można zsumować. 

Dodatek solidarnościowy można otrzymywać  za 3 miesiące od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r., ale nie wcześniej niż od miesiąca, w którym został złożony wniosek, np. jeśli wniosek został złożony w lipcu, to dodatek przysługuje przez 2 miesiące (lipiec, sierpień).

Wniosek o dodatek solidarnościowy można złożyć wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem portalu Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – jest to wniosek o symbolu EDS. Dokument można podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym (e-dowód) lub profilem PUE.

Informację o przyznanym dodatku beneficjenci znajdą na profilu ubezpieczonego w zakładce „Dokumenty i wiadomości”  w skrzynce odbiorczej. Tam też ZUS opublikuje wydaną decyzję. Jeśli ZUS pozytywnie rozpatrzy wniosek, pieniądze trafią na konto bezrobotnego w ciągu 7 dni od chwili wydania decyzji.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email