Polska: Oblicza bohaterstwa – epizody kampanii wrześniowej

Polska: Oblicza bohaterstwa – epizody kampanii wrześniowej

O pierwszym września napisano wiele. I nic w tym dziwnego. Dzień, który współcześnie oznacza początek nowego roku szkolnego, jest wszak także rocznicą rozpoczęcia najkrwawszej wojny w dziejach. Agresja hitlerowskich Niemiec na Polskę rozpętała istną hekatombę, która już zawsze będzie tkwić w pamięci dotkniętych nią narodów. Jednak w tych mrocznych czasach miały miejsce liczne przykłady wielkiego bohaterstwa i poświęcenia. Choć zbyt ich wiele, by wymienić wszystkie, to warto wspomnieć choć kilka z nich.

Obrona Westerplatte

Obrona Wojskowej Składnicy Tranzytowej na półwyspie Westerplatte, to pierwsza bitwa II wojny Światowej. Polski garnizon w sile 225 ludzi, pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego, przez tydzień dawał bohaterski odpór przeważającym siłom atakujących. Po stronie niemieckiej walczyło przeszło 4000 żołnierzy, wspieranych między innymi przez pancernik Schleswig-Holstein. Natarciem dowodził generał Georg Friedrich-Eberhardt.Pomimo 16- krotnej przewagi w ludziach i równie miażdżącej przewagi w uzbrojeniu obrona Polaków trwała aż do 7 września. Bohaterstwo obrońców zyskało nawet niechętny szacunek przeciwnika, po zakończeniu bitwy zaczęto wśród Niemców nazywać ją  “małym Verdun”.

Pancernik Schleswig-Holstein podczas ostrzału Westerplatte
Gen. Eberhardt salutuje i mjr. Sucharski podczas rozmów o poddaniu Westerplatte

Bitwa nad Bzurą

Starcie to, trwające od 9 do 22 września 1939 roku było największą bitwą kampanii wrześniowej. Polskie armie „Poznań” generała Tadeusza Kutrzeby i „Pomorze”  generała Władysława Bortnowskiego zaatakowały od flanki idące na Warszawę niemieckie wojska, 8 Armię generała Johannesa Blaskowitza i 10 Armię generała Waltera von Reichenaua. Siły polskie wynosiły 8 dywizji piechoty i 2–4 brygady kawalerii
(łącznie około 225 tys. żołnierzy zaś w skład sił niemieckich wchodziło 12 dywizji piechoty oraz 5 dywizji pancernych i zmotoryzowanych (łącznie około 425 tys. żołnierzy). Był to, niestety, jeden z nielicznych przypadków podczas całej kampanii, gdy Polacy mieli szanse być stroną atakującą. 

Wielkopolska Brygada Kawalerii podczas bitwy nad Bzurą

Obrona Wizny

Bitwa ta, rozgrywająca się w dniach 7–10 września 1939 roku w rejonie Wizny, na północny wschód od Łomży, zyskała sobie miano Polskich Termopil. Stało się tak za sprawą olbrzymiej przewagi niemieckiej w ludziach i sprzęcie, pomimo której polscy obrońcy stawiali zaciekły i bohaterski opór. Broniący granicy Polski oddział pod dowództwem kapitana Władysław Raginisa liczył wedle różnych szacunków od 350 do 700 żołnierzy. Czoła stawiło im 42 tys. Niemców wyposażonych w 350 czołgów, 657 moździerzy, dział i granatników, korzystających ponadto ze wsparcia Luftwaffe, pod dowództwem sławnego generała Heinza Guderiana. Brak dokładnych informacji o stratach obu stron. Za interesującą ciekawostkę należy również uznać szczególne miejsce, jakie obrona Wizny zajmuje w popkulturze, i to nie tylko na skalę kraju. Znany Szwedzki zespół Sabaton, grający muzykę power metal, nagrał poświęconą obronie Wizny piosenkę ,,40 to 1’’.

Kapitan Władysław Raginis
Pamiętajmy więc o poległych za Ojczyznę. Zasługują oni, jak mało kto, na naszą pamięć i podziw. Cześć i chwała Bohaterom!
Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email