Polska: Od 5 grudnia kierowcy bez plastikowego prawa jazdy. Wystarczy aplikacja w smartfonie

Polska: Od 5 grudnia kierowcy bez plastikowego prawa jazdy. Wystarczy aplikacja w smartfonie

Kierowcy podczas kontroli drogowej nie będą mieli obowiązku legitymowania się prawem jazdy w jego tradycyjnej formie. Wystarczy aplikacja w smartfonie, w której znajdą się wszystkie informacje na temat uprawnień konkretnego kierowcy.

Zmiany, które wejdą w życie są bez wątpienia ułatwieniem dla kierowców. Do tej pory za brak prawa jazdy przy sobie groził mandat w wysokości 50 złotych. Od 5 grudnia zniknie obowiązek posiadania prawo jazdy podczas kontroli drogowej.

Zmiany są efektem tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców. Osoby z polskim prawem jazdy nie będą miały obowiązku posiadania go przy sobie. Dwa lata temu Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło już pierwsze zmiany. Dzięki nim już nie trzeba mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie.

Prawo jazdy będzie można mieć w swoim smartfonie, dzięki aplikacji mObywatel. Jest ona bezpłatna, lecz by ją uruchomić potrzebny jest profil zaufany.

W aplikacji oprócz tradycyjnego prawa jazdy, pojawi się także informacja o punktach karnych jak również będzie można znaleźć zakładkę mPojazd, w której znajdą się nasze dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Aplikacja przypominać będzie o upływie terminu ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu pojazdu – na 30 dni przed terminem jego wygaśnięcia OC.

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym, wprowadza następujące ułatwienia dla kierowców;

  • nie będzie obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego po zapełnieniu wszystkich rubryk z terminami badań technicznych.
  • nie będzie trzeba również wydawać karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika,
  • nabywca auta będzie też mógł zachować numer rejestracyjny bez względu na powiat,
  • zatrzymany dowód rejestracyjny będzie można odzyskać na stacji kontroli pojazdów.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.