Polska: Opłata cukrowa. Co i o ile podrożało ?

Polska: Opłata cukrowa. Co i o ile podrożało ?

Droższa Coca-Cola, oranżady czy napoje energetyczne – to efekt wejścia od 1 stycznia w życie tzw. podatku cukrowego. Za 2-litrową butelkę niektórych napojów trzeba zapłacić teraz prawie 2 zł więcej. W wielu sklepach jednak nadal znajdziemy te produkty w starych cenach.

Jest to opłata, która dotyczy napojów z dodatkiem cukru i/lub substancji słodzącej oraz dodatkiem substancji aktywnej – kofeiny lub tauryny, wykorzystywanej w napojach energetycznych.

Napoje podrożały przez podatek cukrowy

W wielu sklepach – m.in. Biedronce czy Auchan, a także na niektórych stacjach benzynowych – napoje już podrożały. Nie wszystkie jednak i nie wszędzie o tyle samo. Podane poniżej ceny to zakres podwyżek z różnych sklepów:

  • Coca-Cola 1,75L – cena wzrosła z ok. 4,35 zł do 6,29 zł.
  • Fanta 1,75L podrożała z 4,19 zł na 5,99 zł.
  • Mountain Dew 1,75L kosztowało 4,35 zł, teraz jest to 5,99 zł.  
  • Pepsi 1,75L jest droższa o ok. 2 zł – z 4,29 zł na 6,49 zł.
  • Oranżada Hellena 1,25L podrożała z 2,49 zł do 3,49 zł.
  • Napój Cola marki własnej Auchan 2L kosztuje zamiast 1,49 zł, to 3,49 zł.
  • Lipton Ice Tea Peach z ok. 3-3,5 zł do 5,69 zł.
  • Napój energetyczny Red Bull 250 ml – cena wzrosła z ok. 4,99 zł-5,25 zł do 7,49 zł.
  • Napój energetyczny Black 250 ml podrożał z ok. 3 zł do 5,49 zł.

Niektóre napoje podrożały więc nawet o 2,2 zł/1,75L, czyli – w przeliczeniu na litr – dokładnie o maksymalną możliwą opłatę podatku cukrowego, czyli 1,20 zł. Teoretycznie podatek ten powinni płacić producenci i importerzy, ale jak widać, w wielu przypadkach opłata zostaje przeniesiona na klientów.

Zdaniem prezesa Coliana- producenta min. oranżady Hellena, aby sprzedaż nie spadła, producenci napojów będą oferować mniejsze opakowania. To sprawi, że podatek będzie niższy “na opakowaniu”, ale przede wszystkim klient nie będzie uciekał od napojów nawet dwa razy droższych niż dotychczas. Na początek opłata cukrowa “odchudzi” więc butelki.

– Colian wprowadza nowy format 0,85 l, by cena nie była dla konsumenta barierą zakupową. Dotąd butelka oranżady Hellena 1,25 l kosztowała w granicach od 2 do 2,5 zł. Doliczając podatek cukrowy, podatek VAT i marżę sklepu, klient będzie musiał dopłacić od 1,2 do 1,5 zł. Oznacza to, że cena butelki może osiągnąć nawet 4 zł 

Ceny napojów nie we wszystkich sklepach są wyższe. Drożeją też napoje “bez cukru”

Ceny wzrosły jednak nie we wszystkich sklepach i często Coca-Colę, Pepsi czy Fantę wciąż da się kupić za wcześniej obowiązujące kwoty. Dlaczego? Wyjaśnienie jest proste: są to zapasy towaru zamówionego jeszcze przed wejściem w życie podatku, a więc zakupionego po starej cenie od producenta. W sklepach, gdzie towar schodzi szybciej i częściej zamawiane są nowe dostawy, zapewne podwyżki pojawią się szybciej.

Jednocześnie można zauważyć, że podwyżkom uległy także ceny napojów reklamowanych jako “sugar free”, czyli “wolnych od cukru”. Dlaczego tak się dzieje? Opłata z podatku cukrowego obejmuje bowiem zarówno cukier, jak i jego zamienniki – słodziki, zwykle używane w tego typu napojach.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.