Polska: Organizacja roku akademickiego 2020/2021

Polska: Organizacja roku akademickiego 2020/2021

Lada moment rozpocznie się nowy rok akademicki. W czasach pandemii koronawirusa, będzie to szczególny rok. Uczelnie podobnie jak szkoły muszą przygotować proces kształcenia adekwatny do wymogów służb sanitarnych. Jak będzie to wyglądać na podkarpackich uczelniach?

Władze uczelni będą decydować w jaki sposób szkoły wyższe zorganizują kształcenie w nowym roku akademickim. Władze uczelni mają najlepsze rozeznanie w zakresie możliwości zorganizowania kształcenia zdalnego, a także na których kierunkach musi odbywać się w formie tradycyjnej.  

Zalecanym sposobem organizacji zajęć jest model mieszany, w którym duża część zajęć wykładowych, konwersatoryjnych i seminaryjnych, a także niektóre zajęcia ćwiczeniowe i projektowe, odbywać się będą na odległość.

W sytuacji, kiedy uczelnia będzie realizować zajęcia w formie bezpośredniej, należy przestrzegać zasad sanitarnych np. poprzez zmniejszenie liczebności grup, a także takie zmiany w planie zajęć, które nie pozwolą na jednoczesną kumulację zbyt dużej liczby osób. 

Organizacja zajęć laboratoryjnych i klinicznych na kierunkach medycznych powinna być realizowana zgodnie z opracowanymi przez Głównego Inspektora Sanitarnego zaleceniami dotyczącymi zapewnienia bezpieczeństwa organizacji zajęć laboratoryjnych i klinicznych na studiach. Wymogi, jakie powinny być spełnione to m.in.: uczestnictwo w zajęciach tylko osób zdrowych posiadających zakryte usta i nos, zakaz przynoszenia na zajęcia zbędnych rzeczy ( telefonów komórkowych), konieczność korzystania tylko ze swoich przyborów (np. stetoskopów) oraz dezynfekcja przedmiotów wspólnych.

Decyzję o formie prowadzenia praktyk zawodowych podejmują władze uczelni w porozumieniu z pracodawcami. Decyzja o wprowadzeniu zajęć on-line powinna być uzależniona od specyfiki kierunku studiów i praktyk. Nie wszystkie praktyki zawodowe mogą być prowadzone w sposób zdalny. W tej sytuacji uczelnia może zaproponować inny sposób realizacji efektów uczenia się lub przeprowadzenie tych praktyk w późniejszym terminie. 
Wprowadzone rozwiązania dotyczące praktyk zawodowych nie mogą negatywnie wpływać na sytuację studentów.

Aby zapewnić bezpieczeństwo i zminimalizować możliwość zarażenia w domach studenckich, należy m.in.: 

  • ograniczyć kontakt między osobami korzystającymi z domów studenckich, 
  • w miarę możliwości zakwaterować studentów w osobnych pokojach z dostępem do węzła sanitarnego, 
  • ograniczyć liczbę osób korzystających ze wspólnych obszarów w danym czasie, 
  • wprowadzić zakaz przebywania w domach studenckich osób z zewnątrz, 
  • zapewnić środki do dezynfekcji, 
  • zapewnić sprzęt i środki do codziennych prac porządkowych, 
  • wyznaczyć pomieszczenie, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych, 
  • zapewnić pracownikom dostęp do środków ochrony indywidualnej i preparatów do dezynfekcji rąk.

Funkcjonowanie bibliotek tez ulegnie zmianie, aby korzystanie z bibliotek było bezpieczne, należy pamiętać o przestrzeganiu następujących zasad: 

  • zachowania odpowiedniej odległości między pracownikami (1,5 m), 
  • ograniczenia liczby pracowników, 
  • zapewnienia pracownikom w razie potrzeby środków ochrony osobistej, 
  • przygotowania pomieszczenia do czasowej izolacji osoby z objawami COVID-19, 
  • przestrzegania zasad czyszczenia i dezynfekcji powierzchni,
  • ograniczenia dostępu do urządzeń aktywowanych dotykiem, a także do księgozbiorów w wolnym dostępie i katalogów kartkowych.
Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email