Polska: Projekt nowelizacji Ustawy o Radiofonii i Telewizji

Polska: Projekt nowelizacji Ustawy o Radiofonii i Telewizji

Widzowie mogą już niebawem zauważyć nowe oznaczenia związane z nadawanymi filmami i serialami.  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało projekt nowelizacji Ustawy o Radiofonii i Telewizji, w którym uwzględniono ostrzeżenia utworzone głównie z myślą o najmłodszych.

Nowe symbole miałyby rozszerzyć zbiór już istniejących, które oznaczają, czy dana produkcja jest odpowiednia dla dzieci w wieku co najmniej 7, 12, bądź 16 lat albo przeznaczona tylko dla dorosłych (symbol klucza na czerwonym tle). Dodatkowe piktogramy mają być dla rodziców komunikatem, czy wyświetlane treści mogą mieć “negatywny wpływ na prawidłowy fizyczny, psychiczny lub moralny rozwój małoletnich”. Informacja taka miałaby być pokazana na nie tyle obok obecnych już symboli, co “przed emisją telewizyjną oraz na jej początku”. Na razie nie wiadomo, jak miałyby wyglądać finalne oznaczenia, bo te ma dopiero stworzyć Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Domniemuje się, że mogłyby trafić także do elektronicznych przewodników po programach (EPG), a jednocześnie dostępne w praktyce już na kilka dni przed emisją danego materiału.

Dodatkowo, nie są to jedyne planowane zmiany. Zgodnie z projektem, w czasie trwania emisji programów dla dzieci do 12 lat. W telewizji nie pojawiałyby się reklamy niezdrowej żywności. Obecnie jest to rozszerzenie istniejących już przepisów, w których zaleca się by takich przekazów nie emitować. Po zmianach miałby to być jednoznaczny zakaz.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.