Polska: Rocznik 1953 ma szansę na wyższą emeryturę.

Polska: Rocznik 1953 ma szansę na wyższą emeryturę.

8 stycznia oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie organizuje dyżur telefoniczny dla osób urodzonych w 1953 r. Przepisy pozwalają na ponowne ustalenie wysokości ich emerytury. Może oznaczać to wzrost nawet o kilkaset złotych.

W lipcu 2020 r. weszła w życie nowelizacja ustawy ustalająca wysokość emerytury powszechnej dla osób, które urodziły się w 1953 roku. Ustawa o rentach i emeryturach wprowadza możliwość korzystnego obliczenia emerytury.

Przepisy dotyczą osób, które urodziły się w 1953 roku i pobierały lub nadal pobierają emeryturę wcześniejszą lub mają prawo do renty rodzinnej po takich emerytach.

Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od dnia, od którego ZUS podjął wypłatę emerytury powszechnej.

Emeryt, który pobiera emeryturę wcześniejszą powinien złożyć wniosek o emeryturę powszechną najpóźniej do 11 stycznia 2021 r. Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.

Natomiast osoba, która ma już przyznaną emeryturę powszechną nie musi składać wniosku. Wysokość emerytury zostanie przeliczona z urzędu na podstawie nowych przepisów po 11 stycznia 2021 r.

Takie same zasady są stosowane w przypadku renty rodzinnej przyznanej po zmarłym, który pobierał emeryturę wcześniejszą.

Jeśli po przeliczeniu nowa wysokość emerytury lub renty rodzinnej będzie wyższa od pobieranej, wówczas ZUS wypłaci wyrównanie. Wypłata wyrównania nastąpi w styczniowych i lutowych terminach wypłaty świadczeń.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.