Polska: Skarbówka łaskawsza dla podatników dotkniętych pandemią. Potrzebny tylko "czynny żal"

Polska: Skarbówka łaskawsza dla podatników dotkniętych pandemią. Potrzebny tylko "czynny żal"

Nie będzie stosowanie kar wobec osób zakażonych koronawirusem albo przebywających na kwarantannie, które z tego powodu nie dopełniły obowiązków podatkowych.

Ministerstwo uspokaja, że koronawirus jest wystarczającym powodem, by odpuścić osobie, która nie wywiązała się z obowiązków. O ile nadrobi ona swoje zaległości i złoży tak zwany “czynny żal”.

“Osoba, która nie dopełniła swoich obowiązków, np. nie złożyła JPK w terminie z powodu pobytu na kwarantannie (albo choroby), powinna złożyć czynny żal, wypełnić obowiązek podatkowy, tj. złożyć JPK i wskazać przyczyny zwłoki. Zostanie wtedy uwolniona od odpowiedzialności karnej” – tłumaczy resort.

Wystarczy krótkie pismo, w którym poinformujemy urząd o opóźnieniu i wskażemy jego przyczyny, np. pobyt na kwarantannie albo samoizolacji. Można je wysłać listem lub pocztą elektroniczną. Trzeba to zrobić, zanim naszym niedopatrzeniem zainteresuje się urząd skarbowy. Jeśli dojdzie do interwencji urzędników czynny żal nie będzie skuteczny.

Jeśli przedsiębiorca wie, że nie zdąży dopełnić obowiązków w danym terminie, powinien już wcześniej złożyć wniosek o odroczenie terminu złożenia JPK i również płatności podatku, powołując się na przyczyny niedopełnienia obowiązków (choroba, kwarantanna, samoizolacja).

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.