Polska: Ważny postulat OPZZ przyjęty w sprawie europejskiej płacy minimalnej

Europejskie Związki Zawodowe poparły postulat OPZZ dotyczący europejskiej płacy minimalnej. Nie powinna ona wynosić mniej niż 60 procent mediany i 50 procent płacy średniej w danym kraju.

– Od przyjęcia stanowiska w sprawie płacy minimalnej do dyrektywy jest jeszcze daleka droga. Jednak najważniejsza praca została wykonana i EKZZ pokazał swoje silne wsparcie dla naszej inicjatywy. Z nieoficjalnych informacji wiemy, że Komisja przychyla się do stanowiska związkowego i przedstawi projekt dyrektywy – zaznaczył Adam Rogalewski dyrektor wydziału międzynarodowego OPZZ. Ma też nadzieję, że polski rząd wyrazi swoje poparcie dla europejskiej godnej płacy, w ciągu dalszych prac legislacyjnych.

Europejskie Związki Zawodowe zgadzają się z polskimi związkowcami, jeśli chodzi o wprowadzenie zapisów gwarantujących tzw. godne wynagrodzenie wynoszące nie mniej niż 60 procent mediany i 50 procent płacy średniej w danym kraju.

EKZZ wysunął propozycję, żeby dyrektywa zawierała środki zachęcające państwa członkowskie do poparcia rokowań zbiorowych i układów zbiorowych pracy, których obowiązywanie powinno wynosić co najmniej 60 procent w poszczególnych branżach.

– Nasze działania, podobnie jak w przypadku rewizji dyrektywy o pracownikach delegowanych odniosły skutek.Potrafiliśmy również zmobilizować związki zawodowe z krajów Europy środkowej do poparcia europejskiej płacy minimalnej i to z naszej inicjatywy związki z tego kraju przyjęły wspólne stanowisko – skomentował Andrzej Radzikowski przewodniczący OPZZ.

Minimalna stawka w Polsce wynosi w tym roku 2,6 tys. zł., co stanowi 49 proc. średniej. Europejska płaca minimalna w Polsce w momencie wprowadzenia takich przepisów powinna wzrosnąć do 3,2 tys. zł.

Unia chce uregulowania rynku pracy w taki sposób, aby jej każdy obywatel miał zapewnione zarobki na co najmniej sprawiedliwym minimum. Bruksela wychodzi z założenia jednak, że nie będzie narzucać stawek dla całej UE. Ta jednak powinna umożliwić godne życie, niezależnie od miejsca zatrudnienia.

Na początku czerwca rozpoczął się drugi etap konsultacji ze związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców na wspomniany wyżej temat.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email