Porady: Czad - Cichy i Niewidzialny Zabójca

Porady: Czad - Cichy i Niewidzialny Zabójca

Tlenek węgla, zwany czadem, zbiera swoje śmiertelne żniwo w okresie jesienno – zimowych chłodów. Jest nazywany „cichym zabójcą”, ponieważ  zazwyczaj atakuje we śnie, doprowadzając do śmierci.

Tlenek węgla wydziela się podczas spalania w piecach i urządzeniach gazowych. Najczęstszą przyczyną zatrucia są pożary i wadliwa instalacja grzewcza.

Tlenek węgla jest to bezbarwny i bezwonny, ma silne własności toksyczne. W bardzo dużym stężeniu może lekko pachnieć czosnkiem. Ma też bardzo „wybuchowy charakter”, a w powietrzu pali się niebieskawym płomieniem.

Wadliwą instalację grzewczą tworzą nieczyszczone, niedrożne kominy, zatkane kratki wentylacyjne lub ich brak. Zły stan techniczny kominów, błędy projektowe i wykonawcze, stosowanie wyrobów niezgodnych z normami, samowola budowlana, lekceważący stosunek właścicieli to niejednokrotnie przyczyny tragedii.

Toksyczne działanie tlenku węgla wynika z jego większego od tlenu powinowactwa do hemoglobiny zawartej we krwi. Dochodzi do niedotlenienia tkanek, co w wielu przypadkach prowadzi do śmierci.

Po 6-7 minutach przebywania w pomieszczeniu, w którym stężenie CO wynosi ok. 70% doprowadza do nieodwracalnych zmian w organizmie, a po 20 minutach następuje zgon.

Przy wysokich stężeniach CO nie występują żadne sygnały ostrzegawcze (jak bóle głowy, nagła słabość itp.) Co gorsza, osłabienie i utrata przytomności uniemożliwiają nam ucieczkę.

Wdychanie nawet niewielkiej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, silny ból głowy, mdłości, wymioty, osłabienie mięśni, charakterystyczne czerwono-różowe zabarwienie skóry głowy, śpiączkę.

W przypadku zatrucia poszkodowanego należy wynieść na świeże powietrze, kontrolować parametry życiowe /oddech i tętno/, ułożyć w pozycji bezpiecznej, wezwać pogotowie ratunkowe. Gdy stwierdzimy brak lub ustanie czynności życiowych niezwłocznie przystępujemy do akcji resuscytacyjnej.

Należy pamiętać o regularnych badaniach i czyszczeniu przewodów kominowych i wentylacyjnych oraz kontroli urządzeń gazowych.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa w mieszkaniach zalecane jest stosowanie urządzeń monitorujących skład powietrza /czujników czadu/.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email