Porady: Dbajmy o bezpieczeństwo, nośmy odblaski

Porady: Dbajmy o bezpieczeństwo, nośmy odblaski

Jesień to pora roku, kiedy wcześnie robi się ciemno i często pada deszcz. To wszystko powoduje, że widoczność na drogach jest mocno ograniczona, a piesi – narażeni na niebezpieczeństwo. Bardzo ważną rolę w zwiększaniu widoczności pieszych i rowerzystów odgrywają elementy odblaskowe. Warto nosić odblaski najlepiej przez całą jesień, zimę oraz wczesną wiosną, zarówno w dzień jak i po zmierzchu, nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie gdzie się poruszamy.

Prawo o ruchu drogowym stanowi, że osoba poruszająca się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązana używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Dobra widoczność jest jednym z najistotniejszych czynników bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Odblaski powinny być umieszczone w taki sposób, aby były widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Nie chowamy ich pod kurtkę, ani nie wkładamy do plecaka. Mają być one umieszczone na wierzchu tak, aby światła jadącego samochodu sprawiały, że będą one odbijać to światło i pieszy będzie widoczny.

O czym należy pamiętać?

  • W czasie złej widoczności, gdy pieszy ubrany jest w ciemną odzież i nie ma na sobie elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem.
  • Po zmierzchu pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże pieszego dopiero wtedy, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.
  • Po zmroku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie z prędkością 90 km/h, nie ma szans na jakąkolwiek reakcję, gdy zauważy na swojej drodze pieszego.
  • Jeśli pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości około 150 metrów, czyli 5-10 razy szybciej. To może uratować pieszemu życie.
  • Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie (zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki) spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd, np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.
Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.