Porady: Jak przygotować zwierzęta na noc sylwestrową

Porady: Jak przygotować zwierzęta na noc sylwestrową

Sylwester nie jest przyjemnym świętem dla zwierząt. Szykując się do zabawy sylwestrowej, nie zapominajmy o naszych czworonogach. Głośna muzyka, petardy i fajerwerki powodują u zwierzaków duży stres, który może doprowadzić nawet do ich śmierci.

Zwierzę w domu to ogromna radość, ale i wielki obowiązek. Nabiera on znaczenia w Sylwestra, kiedy to nasi milusińscy za sprawą huku fajerwerków narażeni są na ogromny stres.

Zwierzęta mają bardziej wyostrzony zmysł słuchu oraz zupełnie inaczej niż my odbierają świetlne rozbłyski. Jest to dla nich powód do stresu, który może doprowadzić do zachowań autoagresywnych lub nawet do śmierci zwierzaka.

Wychodząc z psem na spacer 31 grudnia należy pamiętać o tym, aby był on na smyczy oraz miał przypiętą do obroży adresówkę. Gdy zwierzę przestraszy się pojedynczego wystrzału, należy cierpliwie poczekać, aż mu „przejdzie” (nie wolno psa głaskać, mówić do niego, a tym bardziej na niego krzyczeć), a następnie pójść dalej lub zawrócić do domu.

Warto, jeśli pies jest szczególnie lękliwy zastosować dodatkowo szelki i zapasową smycz. Przerażony psiak jest w stanie „wyślizgnąć” się z obroży i pobiec w totalnym szoku w siną dal. Dodatkowa uprząż zabezpieczy przed taką sytuacją.

Najlepiej jednak, by nasz psiak posiadał chip, to najlepsze zabezpieczenie dla zwierzaka w przypadku zagubienia.

Dodatkowo, postarajmy się, aby nasi pupile do wieczora były zmęczone np. po zabawie czy spacerze, kiedy na dworze zrobi się ciemno zasłońmy wszystkie okna i włączmy głośniej telewizor czy radio.

Ponadto jeśli w tę noc zamierzamy bawić się poza domem, w przygotowanym wcześniej zacisznym miejscu zostawmy coś, co będzie miało znajomy dla zwierzaka zapach. Element odzieży, szal czy koc sprawi, że zwierzę będzie czuło się choć trochę bezpieczniej.

Jeśli  pupil bardzo źle znosi sylwestra, warto podać mu specjalistyczne środki uspokajające. Leki można zaaplikować pupilowi jedynie po konsultacji z lekarzem weterynarii. Dostępne są one w każdym gabinecie. Najlepiej podawać je na dzień przed sylwestrową nocą.

Jeżeli pies ma w domu swój ulubiony kąt, kryjówkę należy zostawić mu swobodny dostęp do tego miejsca.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.