Porady: Kwiat lipy - właściwości i zastosowanie

Porady: Kwiat lipy - właściwości i zastosowanie

Lipa to od niej pochodzi nazwa jednego z letnich miesięcy. Lipa to symbol lata ale także roślina o szerokim spektrum leczniczym.

W strefie umiarkowanej wyróżniono aż 30 gatunków lipy, w Europie występuje tylko dwa: drobnolistna i szerokolistna. Jest drzewem długowiecznym (może żyć do 300 lat) osiągając nawet 40 m wysokości.

Kiedy i jak zbierać kwiat lipy

Kwiat lipy zbieramy na przełomie czerwca i lipca. Kwiatostanów nie powinniśmy zbierać w czasie deszczu, kwiatów przekwitniętych, z drzew rosnących blisko dróg. Po zebraniu kwiat lipy umieszczamy w ciemnym, ciepłym (temperatura  w pomieszczeniu nie powinna być wyższa niż 35 stopni Celcjusza) i przewiewnym miejscu. Gdy kwiaty będą wysuszone przechowujemy je w słoikach lub papierowych torebkach.

Zarówno kwiat lipy  jak  i liście zawierają wiele prozdrowotnych składników: flawonoidy, aminokwasy, sole mineralne, witaminy.

Zastosowanie kwiatu lipy

Obniża gorączkę – napar z lipy stosowany jest przy przeziębieniu i grypie. Ma działanie napotne i przeciwgorączkowe, pomaga zatem obniżyć temperaturę ciała, łagodząc jednocześnie ból gardła przyczynia się do zmniejszenia nieprzyjemne dolegliwości w podczas  grypy i anginy.

Łagodzi kaszel –  substancje śluzowe zawarte w kwiatach lipy łagodzą kaszel i chrypkę, zmniejszają nieprzyjemne dolegliwości w przypadku anginy czy zapalenia oskrzeli. Liście natomiast charakteryzują się działaniem wykrztuśnym oraz przeciwzapalnym.

Wspomaga trawienie –  napar z lipy pomocny bywa na dolegliwości trawienne, posiada właściwości rozkurczające oraz przeciwbólowe, pobudza także wydzielanie soków trawiennych.

Działa antyoksydacyjnie – flawonoidy zawarte w kwiatach lipy, mają właściwości antyoksydacyjnie. Za ich pomocą usuwane są z organizmu wolne rodniki, ma to znaczenie w profilaktyce wielu chorób, zmniejsza ryzyko powstawania i rozwoju nowotworów. Lipa opóźnia proces starzenia się.

Działa uspokajająco – herbata z kwiatu lipy pomoże osobom, o wzmożonym napięciu nerwowym. Dzięki olejkom eterycznym relaksująco działa także kąpiel. Wystarczy  wlać szklankę herbaty z lipy do wanny aby poczuć się odstresowanym. Osoby mające problemy ze snem, powinny wypić napar z liści na godzinę przed snem.

Łagodzi zmiany trądzikowe – napar stosowany jest w kosmetyce, w postaci jako płukanki i okłady. Polecany jest do cery trądzikowej, łagodzi bowiem stany zapalne, podrażnienia.

Skóra po kuracji lipowej staje się zregenerowana, mocniej napięta i bardziej elastyczna. Okłady zastosowane mogą być na miejsca bolesne, w które ukąsiły owady. Płukanka z ekstraktu z kwiatów lipy zastosowana do włosów suchych i zniszczonych pomaga w leczeniu łupieżu.

Napar z kwiatu lipy

Jedną łyżkę wysuszonych kwiatów lipy wsypać do szklanki i zalać wrzątkiem na około 20 minut

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email