Porady: Marzec w ogrodzie, na działce i na balkonie

Porady: Marzec w ogrodzie, na działce i na balkonie

W marcu w ogrodzie czeka nas ciężka praca. Musimy bowiem uporządkować cały ogród, musimy posiać, przyciąć, nawieźć, opryskać…

1. Odkrywamy rośliny – jeśli temperatura w ogrodzie jest stabilna i nic nie zapowiada powrotu mrozu, zdejmijmy zimowe okrycia.

2. Zbadaj glebę – marzec to najlepszy czas aby sprawdzić odczynu gleby.

3. Czas na nawożenie. Przede wszystkim należy „podkarmić” rośliny cebulowe, drzewka, wieloletnie warzywa i zioła.

4. Nie zapomnijmy o podlewaniu – zwłaszcza roślin iglastych, trzmielin i różaneczników.

5. Zadbajmy o trawnik – wygrabmy filc, suchą trawę, liści i śmieci, które zebrały się zimą. Zadbajmy o aerację gleby – użyjmy aeratora lub nakłujmy darnię widłami. Jeśli zależy nam na równym trawniku, możemy pochylić się nad wałowaniem darni. W miejscach wyraźnie przerzedzonych wysiejmy trawę.

6. Możemy podciąć te krzewy liściaste, które będą kwitnąć dopiero latem – np. tawuły czy jaśminowce. U podstawy należy podciąć derenie (wypuszczą większą ilość pędów).

7. Zadbajmy o hortensje – Hortensje drzewiaste i bukietowe, które kwitną na tegorocznych pędach przycinamy nad 3-4 pąkiem. Pędy pokładające się nad ziemią wycinamy całkowicie. W przypadku hortensji wielkokwiatowych (ogrodowych) usuwamy wyłącznie zeszłoroczne kwiatostany nad pierwszą parą pąków. Pamiętajmy, aby ich nie uszkodzić!

8. W domu możemy wysiewać rośliny ciepłolubne – zarówno kwiaty, jak i warzywa. W drugiej połowie miesiąca, gdy się ociepli, możemy rozpocząć wysiew w tunelach, inspektach i zimnych szklarniach (rzodkiewka). Sadzimy rozsadę takich warzyw jak sałata, kalarepa, kalafior i kapusta wczesną (przeznaczonych na wczesny zbiór).

9. Przekopmy, nawieźmy i wyrównajmy rabatki. Możemy już rozpocząć wysiew roślin jednorocznych – nagietków, groszku pachnącego. Możemy zabierać się do sadzenia roślin cebulowych, takich jak mieczyki, dalie, krynie i begonie (możemy też poczekać na ten moment do kwietnia lub maja, sadząc cebulki begonii do doniczek).
Mieczyki i lilie sadzimy dopiero wtedy, gdy zrobić się ciepło i słonecznie. Aby ułatwić zdrowy wzrost roślinom cebulowym, powinniśmy lekko spulchnić glebę (pamiętajmy o tym, aby nie uszkodzić cebulek).

10. Zróbmy porządek na rabatach bylinowych i skalniakach. Należy usunąć zaschnięte liście, przyciąć rozrośnięte egzemplarze i ściąć zaschnięte łodygi.

11. W marcu wykonujemy opryski drzew owocowych. Drzewka brzoskwini powinniśmy opryskać przeciwko kędzierzawości liści. Jabłonie powinniśmy zabezpieczyć przed grzybem. Wiśnie, czereśnie, brzoskwinie i morele (i inne drzewa pestkowe) zagrożone są rakiem bakteryjnym. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy w lutym, prześwietlmy korony drzew owocowych. Usuwajmy martwe pędy i mumie owoców. Rany po cięciu posmarujmy maścią ogrodniczą.

12. Jeśli przechowywaliśmy zimą rośliny tarasowe i ogrodowe, to teraz powinnyśmy je odmłodzić i przesadzić do większych donic. Usuńmy stare liście i skróćmy korzenie. Pelargonie i fuksje skróćmy nad 3-5 pąkiem.

13. Marzec to pora na porządki w oczku wodnym. Usuń obumarłe lub nadgniłe części wodnych i starannie wyczyść dno zbiornika. Jeśli jesienią spuściliśmy wodę z oczka – można je napełnić.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email