Porady: Sadzimy pomidory- jakie odmiany wybrać ? Właściwości, zastosowanie

Porady: Sadzimy pomidory- jakie odmiany wybrać ? Właściwości, zastosowanie

Jeśli masz kawałek działki lub chociaż większy balkon, nie wahaj się, posadź pomidory. Zależnie od upodobań kulinarnych, ale też od możliwości i dostępności, możesz wybrać różne odmiany pomidorów.

Pomidory to jedne z najczęściej uprawianych warzyw w polskich ogrodach. W sklepach ogrodniczych dostępne są nasiona wielu odmian pomidorów, jednak nie wszystkie z nich cechują się dobrym smakiem. W dzisiejszym wpisie przedstawimy najsmaczniejsze odmiany pomidorów, które warto uprawiać w swoim ogrodzie.

Nasz mały przegląd powinien ci pomóc w wyborze.

Bawole serce – to znakomita odmiana pomidorów malinowych, które kształtem przypominają serce. To najsmaczniejsze pomidory. Idealnie nadają się nie tylko na sałatki, kanapki, ale również na różnego rodzaju przetwory. Można je uprawiać zarówno w gruncie jak i pod folią. Odmiana Bawole serce cechuje się tym, iż wydaje dość duże owoce, dochodzące nawet do 700 g (jeśli zapewnimy im doskonałe warunki do wzrostu). Mają jedną wadę, owoce słabo się przechowują, są dość miękkie i mało odporne na urazy mechaniczne. To najbardziej plenne pomidory, aczkolwiek mają duże wymagania wodne i nawozowe.

Faworyt – odmiana pomidorów malinowych, o cienkiej skórce. Jest smaczna i plenna, owoce są bardzo wyrównane. Dobrze się przechowują. Najlepiej plonuje prowadzona na dwa pędy, wymaga palikowania.

Malinowy Warszawski -smaczna i plenna odmiana pomidora malinowego. Rośliny wymagają palików, osiągają do 2 m wysokości.

Malinowy Ożarowski – bardzo plenna polska odmiana pomidora malinowego, która dobrze nadaje się do uprawy pod osłony. Wydaje dużo owoców ważących około 120 g. Wymaga palików oraz dobrego przygotowania gleby.

Brutus -bardzo ciekawa odmiana pomidorów, dość smaczna i bardzo plenna. Owoce bardzo duże około 600 g, czasem przekraczające kilogram. Wymagają prowadzenia przy mocnych palikach i dobrego nawożenia organicznego. Warto usuwać staśmione kwiaty, z których wyrastają zdeformowane owoce.

Olka Polka – odmiana pomidorów koktajlowych, której żółte owoce osiągają małe rozmiary, zwykle około 60 g. Owoce tej odmiany pomidorów są słodkie z delikatną nutką smaku słonego, dlatego idealnie nadają się na sałatki. Odmiana ta wyróżnia się dużą plennością oraz stosunkowo niskim wzrostem rośliny. Można uprawiać ją zarówno w gruncie jak i w tunelu foliowym. Jedna z wcześniejszych odmian, dojrzewa już na początku lipca. Można ją również uprawiać w doniczkach.

Maskotka – jedna z najpopularniejszych odmian pomidorów koktajlowych. Wcześnie dojrzewa i ma słodkie i smaczne owoce. Dobrze plonuje, zarówno w gruncie jak i pod osłonami. Idealnie nadaje się do uprawy w doniczkach i pojemnikach na balkonie.

Rumba Ożarowska -wczesna odmiana pomidora, której owoce osiągają wielkość około 100g. Rośliny średniego wzrostu, polecana do uprawy w gruncie, aczkolwiek udaje się również w tunelach foliowych.

San Marzano -są po prostu przepyszne. Słodkie, intensywne, aromatyczne. Ich nazwa pochodzi od włoskiego miasteczka San Marzano i we Włoszech również bardzo chętnie się te pomidory jada. Mają podłużny kształt, mocny kolor i niezbyt wiele pestek. Doskonałe na surowo, ale chyba jeszcze lepsze na ciepło – najlepsze do sosu do makaronu lub pizzy. Jeśli to, co najbardziej cenisz w letnich pomidorach, to słodycz i intensywność smaku, pomidory San Marzano będą wyjątkowo satysfakcjonującym plonem.

Cenne źródło witamin i minerałów.

Pomidory mają mnóstwo witaminy C. Duży owoc (ok. 180 g) pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę C w 60 proc. Zawiera też sporo witaminy E (25 proc. dziennego zapotrzebowania) oraz beta-karotenu – silnych antyoksydantów, czyli bezcennych dla naszego zdrowia substancji neutralizujących szkodliwe wolne rodniki. W pomidorach obecne są witaminy z grupy B (działają korzystnie na układ nerwowy), w tym witamina PP (wpływa na metabolizm cukru i cholesterolu we krwi), a także witamina K (ma właściwości przeciwkrzepliwe). Pomidory to też bogactwo pierwiastków mineralnych. Jednym z najważniejszych jest potas, który dzięki swojemu działaniu moczopędnemu obniża ciśnienie krwi. Pomidory dostarczają również wapnia, magnezu, żelaza. Znajdziesz w nich też takie rzadko spotykane w produktach spożywczych mikroelementy jak mangan, miedź czy kobalt.

Pomidory dla urody i nienagannej figury.

Pomidory bardzo korzystnie wpływają na stan naszej skóry. Wspomniana witamina C zwiększa bowiem stopień jej dotlenienia oraz wzmacnia drobne naczynia krwionośne. Zapobiega też nadmiernej łamliwości włosów i ich wypadaniu. Witamina E z kolei chroni przed powstawaniem zmarszczek i przedwczesnym starzeniem się.

Pomidory pomogą także utrzymać nienaganną figurę. Warzywa te aż w 93 proc. składają się z wody, a więc nie są bardzo kaloryczne. W 100 gramach znajduje się około 15 kcal. Dodatkowo zawierają błonnik, który na długi czas zapewnia uczucie sytości. Natomiast moczopędny potas znacznie ułatwia pozbywanie się nadmiaru wody z organizmu.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email