Porady: Segregacja śmieci

Porady: Segregacja śmieci

Już pół roku funkcjonują nowe zasady segregacji odpadów. Od początku roku dzielimy je teraz na 5 frakcji. Przypomnijmy zatem jakie mamy pojemniki i co do nich wrzucamy.

Obowiązuje nas podział odpadów komunalnych na 5 frakcji:

  • metale i tworzywa sztuczne (kolor pojemników lub naklejek informacyjnych oraz worków – żółty), napis “metale i tworzywa sztuczne”. WRZUCAMY TU: foliowe torebki, kartoniki po mleku i napojach, plastikowe nakrętki, opakowania po jogurtach, plastikowe butelki po napojach, środkach czystości, kosmetykach, opakowania metalowe, puszki po napojach. NIE WRZUCAMY: opakowań po aerozolach, opakowań zabrudzonych tłuszczem, pieluch, chusteczek, ręczników jednorazowych, ubrań i opakowań z tekstyliów.
  • papier (kolor pojemników lub naklejek informacyjnych oraz worków – niebieski), napis “papier”. WRZUCAMY: opakowania z papieru i tekstury, makulaturę, ulotki, kartony, zeszyty, papier biurowy, gazety. NIE WRZUCAMY: pieluch, chusteczek i ręczników jednorazowych, kartonów po mleku i napojach, tłustych opakowań po pizzy, brudnej lub mokrej makulatury.
  • szkło (kolor pojemników lub naklejek informacyjnych oraz worków – zielony), napis “szkło. WRZUCAMY: puste szklane butelki po napojach i żywności, bez nakrętek i reklamówek, puste szklane słoiki, puste szklane butelki po kosmetykach. NIE WRZUCAMY: reklamówek, w których były gromadzone odpady szklane, szkła okiennego, porcelany, ceramiki, kryształów, żyrandoli, żarówek lamp, reflektorów, izolatorów, zastawy stołowej, luster, szyb samochodowych.
  • bioodpady (kolor pojemników lub naklejek informacyjnych oraz worków – brązowy), napis “bio. WRZUCAMY: kuchenne resztki roślinne: obierki, skórki od warzyw i owoców, resztki pochodzenia roślinnego (np. fusy po kawie i herbacie), trawę, liście, drobne gałęzie. NIE WRZUCAMY: zwierzęcych resztek kuchennych, skorupek od jajek, odpadów zmieszanych, kości i odchodów zwierzęcych, drewna, popiołu, żwiru, kamieni
  • odpady zmieszane (kolor pojemników lub naklejek informacyjnych oraz worków – czarny); odpady pozostałe po wysegregowaniu pozostałych frakcji. WRZUCAMY: wszystko to co nie pasuje nam do żadnej z powyższych frakcji, a więc: zwierzęce odpady kuchenne: resztki mięsa, kości, skóry, skorupki od jajek, pieluszki jednorazowe, zanieczyszczony papier, ceramikę i tekstylia, odchody zwierzęce, popiół (zimny), zwykłe żarówki żarnikowe. NIE WRZUCAMY: baterii, pozostałych żarówek i świetlówek, lamp neonowych fluorescencyjnych i rtęciowych, farb i resztek lakierów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

A co z odpadami, które nie pasują do żadnego z wyżej wymienionych 5 pojemników?

Jak wyjaśnia Ministerstwo Klimatu: “Baterie, świetlówki, zużyty sprzęt elektroniczny i AGD oddawaj do lokalnego Punktu Selektywnej Zbiórki lub sklepu ze sprzętem elektronicznym. Zawarte w nich metale ciężkie, kwasy żrące i korozyjne, a także substancje rakotwórcze i rtęć muszą zostać zneutralizowane. W przeciwnym razie zatrują wodę i glebę”.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email