Porady: Wrzesień w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać

Porady: Wrzesień w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać

Wrzesień w ogrodzie to pracowity miesiąc. Od czasu jaki poświęcimy teraz pielęgnacji ogrodu, zależy jego wygląd w następnym roku. Sadzenie, rozmnażanie i przesadzanie roślin we wrześniu w ogrodzie to podstawowe zadanie, potem wystarczy cierpliwie poczekać na efekty naszej pracy do wiosny.

Wrzesień to dla ogrodników zdecydowany koniec wakacji. Niższe temperatury i większa ilość opadów, sprawiają, że to idealny czas na sadzenie i sianie różnych roślin. Zdążą się one ukorzenić przed zimą i bezpiecznie ją przetrwają. Dotyczy to gatunków odpornych na mróz. W przypadku niektórych roślin to ostatni moment na sadzenie.

Wrzesień to najbardziej intensywny miesiąc jesiennych prac. To co zrobimy i posadzimy teraz, będzie zależało, jak nasz ogród będzie wyglądał wiosną i w dalszych miesiącach następnego sezonu.

Wyrywamy rośliny jednoroczne i dwuletnie, które przekwitły i przestały zdobić nasz ogród. Wrzesień jest miesiącem w którym należy posadzić rozsadę dwuletnich roślin ozdobnych, takich jak bratki, dziewanny, dzwonki ogrodowe, goździki brodate, laki, malwy, naparstnice, niezapominajki i stokrotki.

Rozmnażamy przez podział i przesadzamy rośliny kwitnące wiosną i wczesnym latem, takie jak: barwinki, bergenie, bodziszki, dąbrówki, floksy, funkie, gęsiówki, goździki pierzaste, jastrunie, krwawniki, runianki, serduszniki okazałe, skalnice, tawułki, zawciągi, żagwiny, a także turzyce i zimozielone trawy: kosmatki – leśną i śnieżną.

Każda podzielona roślina powinna zawierać po kilka zdrowych pędów i własny system korzeniowy. Przed sadzeniem rany powstałe po dzieleniu warto posypać fungicydem. Sadzimy wrzosy pamiętając, że do dobrego rozwoju potrzebują kwaśnego podłoża.

Można zbierać nasiona z roślin jednorocznych i dwuletnich, będziemy mieć w tedy własne nasiona na przyszły rok. Zbierać nasiona należy w słoneczny dzień, zrywając owocostany wyłącznie zdrowe. Oczyszczone nasiona przechowujemy w suchym i przewiewnym miejscu, najlepiej w papierowych torebkach.

We wrześniu sadzimy rośliny cebulowe zimujące w gruncie: narcyzy, przebiśniegi, hiacynty, krokusy, szczawiki, szafirki, śniedki, śnieżyczki, śnieżyce i tulipany. Cebule możemy sadzić w donicach lub specjalnych koszyczkach, które zakopiemy w ziemi. Ochroni je to przed gryzoniami.

Wykopujemy rośliny cebulowe i bulwiaste, które są wrażliwe na niską temperaturę takie jak mieczyki, lilie. Po przesuszeniu i oczyszczeniu przysypujemy je trocinami i ustawiamy w chłodnej piwnicy.

Po pierwszych przymrozkach wykopujemy begonie bulwiaste, dalie i pacioreczniki. Pędy przycinamy, pozostawiając 10–15 cm. Przechowujemy je w chłodnych i ciemnych pomieszczeniach.

Wrzesień to dobry czas na sadzenie drzew i krzewów. Pamiętać należy, że zbyt późne przycinanie drzew i krzewów opóźnia ich przygotowanie do zimy, co może skutkować przemarznięciem roślin. Do połowy września można jeszcze przesadzać i sadzić iglaki aby zdążyły się dobrze ukorzenić. Późniejsze sadzenie może spowodować, że rośliny nie przyjmą się przed zimą. Z róż powtarzających kwitnienie systematycznie usuwamy więdnące kwiaty aby dłużej kwitły. Pędy odmian róż, które nie powtarzają kwitnienia można przyciąć i przygotować sadzonki pędowe.

Wrzesień to dobra pora na zakładanie nowych trawników lub renowację tych, które źle wyglądają. Ponieważ trawa rośnie jeszcze dość intensywnie, kosimy ją nie rzadziej niż raz w tygodniu. Jeśli jest sucho, pamiętajmy o regularnym podlewaniu.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email