Powódź na Podkarpaciu. Blisko 800 interwencji strażaków w ciągu ostatniej doby. Fala kulminacyjna na Wiśle dziś wieczorem

Powódź na Podkarpaciu. Blisko 800 interwencji strażaków w ciągu ostatniej doby. Fala kulminacyjna na Wiśle dziś wieczorem
Powódź na Podkarpaciu. W gminie Grębów w powiecie tarnobrzeskim wprowadzony został alarm przeciwpowodziowy. Sytuacja poprawiła się w Ropczycach, gdzie alarm już nie obowiązuje. W sobotę wieczorem na Podkarpaciu przewidywana jest fala kulminacyjna.
W ciągu ostatniej doby strażacy interweniowali 784 razy. Działania straży polegały na pompowaniu wody z zalanych piwnic w budynkach mieszkalnych oraz zalanych posesji, udrażnianiu zatkanych przepustów drogowych, ograniczaniu rozlewisk poprzez układanie worków z piaskiem, umacnianiu i podnoszeniu korony wałów. Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiatach: strzyżowskim – 105, jasielskim – 68, brzozowskim – 60, dębickim – 52, mieleckim – 47, kolbuszowskim – 37, tarnobrzeskim – 28 oraz rzeszowskim – 25.

Powódź na Podkarpaciu. Najgorsza sytuacja na rzece Łęg i Wiśle
Według informacji Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego najgroźniejsza sytuacja jest nadal w okolicach rzeki Wisły oraz rzeki Łęg, gdzie IMGW w piątek wydało ostrzeżenie trzeciego stopnia. – Na Wiśle przewiduje się dalszy wzrost poziomu wody z przekroczeniem stanów alarmowych. Na rzece Łęg (bezpośredni dopływ Wisły) na stacji wodowskazowej Grębów w wyniku spływu wód opadowych prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wody z możliwością przekroczenia stanu alarmowego – informuje IMGW. Ostrzeżenie jest ważne do 26 maja do godz. 6.
Obecnie na Wiśle przemieszcza się fala wezbraniowa, która przekracza stany ostrzegawcze i stany okołoalarmowe. Fala kulminacyjna jest przewidziana 26 maja. W tym dniu na podkarpackim odcinku Wisły stan wody powinien ułożyć się ok. 30–50 cm powyżej stanu alarmowego.

Pogotowie przeciwpowodziowe w 10 powiatach
W związku ze wzrostem stanu wód w rzekach: Wisłoka, Wisłok, a także na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły oraz niekorzystną prognozą IMGW wojewoda podkarpacki ogłosiła pogotowie przeciwpowodziowe dla powiatów: jasielskiego, dębickiego, mieleckiego, ropczycko-sędziszowskiego, kolbuszowskiego, tarnobrzeskiego, krośnieńskiego, strzyżowskiego, rzeszowskiego, stalowowolskiego oraz dla Tarnobrzegu, Krosna i Rzeszowa.
Lepsza sytuacja w Ropczycach
Nie obowiązuje już alarm przeciwpowodziowy w Ropczycach. Natomiast zdecydowano się wprowadzić go w powiecie tarnobrzeskim, a dokładnie w gminie Grębów. Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje jeszcze w powiatach: kolbuszowskim (cały powiat), dębickim (gminy: Dębica, m. Dębica), mieleckim (gmina Wadowice Górne) oraz stalowowolskim (gmina Bojanów).
Zmniejszyła się także liczba powiatów, w których wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe. Na liście nie ma już powiatu ropczycko-sędziszowskiego oraz brzozowskiego. Obecnie pogotowiem przeciwpowodziowym są objęte powiaty: przeworski (gmina Przeworsk), niżański, jarosławski (gmina Laszki) oraz rzeszowski (m. Rzeszów).

Przekroczone stany ostrzegawcze i alarmowe na rzekach
Podnosi się poziom wód w zlewni Wisłoki. Wzrosty te mają miejsce głównie przy przekroczonych stanach alarmowych i ostrzegawczych od Jasła przez Mielec do ujścia do Wisły.
W zlewni Wisłoka w chwili obecnej sytuacja jest dynamiczna, mogą wystąpić ponowne wzrosty poziomu wody, punktowo z możliwością przekroczeń stanów alarmowych i ostrzegawczych na dopływach.
Na dopływach Sanu obserwowane są wahania bądź wzrosty poziomu wody – w górnej części zlewni w strefie stanów średnich i wysokich; w środkowej i dolnej części w strefie stanów wysokich, miejscami powyżej stanów ostrzegawczych.
Na Sanie od ujścia Wisłoka jest wzrost poziomu wody powyżej stanów ostrzegawczych, a powyżej ujścia Wisłoka na ogół obserwowany jest spadek poziomu wody na granicy strefy stanów średnich i wysokich.
Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego
W związku z trudną sytuacją w całym regionie premier Mateusz Morawiecki już po raz drugi w ciągu ostatnich dni przyjechał na Podkarpacie. W piątek szef rządu odwiedził powiaty stalowowolski i tarnobrzeski, gdzie służby walczyły ze skutkami intensywnych opadów deszczu. Był m.in. w okolicy rzeki Łęg, udał się również do Rudy w gminie Bojanów oraz do miejscowości Wrzawy, gdzie podnoszono koronę wału. Morawiecki wziął również udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim, gdzie podziękował służbom. – Działamy też prewencyjne – tak jak na wale przeciwpowodziowym, na którym dziś byliśmy. Ważne jest, aby zapobiegać, aniżeli później zmagać się ze skutkami – powiedział Morawiecki.
Źródło: rzeszow.wyborcza.pl
Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email