Prawo: Wystartowały rekompensaty do zaniżonych świadczeń z ZUS

Prawo: Wystartowały rekompensaty do zaniżonych świadczeń z ZUS

Nieco ponad 2 mln pracowników, którzy podbierali zasiłki z ZUS przy jednoczesnym obniżonym wynagrodzeniu z powodu kryzysu COVID-19, mogą ubiegać się o wyrównanie strat.

Od 9 października ruszyły w ZUS dopłaty do zasiłków (chorobowego, opiekuńczego, macierzyńskiego czy pogrzebowego) dla tych, którzy w wyniku kryzysu mieli obniżone wynagrodzenia i przez to pracodawcy odprowadzali za nich niższe składki ubezpieczeniowe. Poskutkowało to automatycznie też niższymi świadczeniami w przypadku np. choroby czy opieki nad dzieckiem.

– Świadczenie będzie można przeliczyć na takiej samej zasadzie jak wcześniejsze, sprzed zmniejszenia etatu. Dotyczy to osób, którym pracodawcy na podstawie tarczy antykryzysowej obniżyli wymiar czasu pracy lub wprowadzili mniej korzystne warunki zatrudnienia w okresie pobierania zasiłku. Przeliczenie jest możliwe, jeśli między okresami pobierania wcześniejszego i kolejnego zasiłku nie było przerwy albo gdy ta przerwa była krótsza niż trzy miesiące kalendarzowe – mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Żeby ubiegać się o wyrównanie świadczenia, trzeba złożyć wniosek u płatnika zasiłku. Jeśli zasiłki wypłaca pracodawca, wniosek należy przekazać właśnie jemu. Pozostałe osoby składają wniosek samodzielnie w ZUS przez portal PUE ZUS. Nie ma gotowego formularza. Można wybrać z menu wniosek ZAS-58.

– Wystarczy napisać: jako świadczeniobiorca występuję o przeliczenie wcześniej wypłaconego zasiłku, niższego w związku z obniżonym wymiarem czasu pracy – podpowiada Szczurek.

Potrzebny również skan zaświadczenia od pracodawcy, że obniżenie wymiaru czasu pracy nastąpiło na podstawie przepisów ustawy o COVID-19. ZUS będzie sprawdzał, występując do pracodawcy o potwierdzenie.

Jak podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, do 25 września 2020 r. Powiatowe Urzędy Pracy w całym kraju przyjęły ponad 2,5 mln wniosków o wsparcie w ramach dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników, kosztów prowadzenia działalności oraz pożyczek dla mikroprzedsiębiorców.

Wsparciem objęto w sumie 3,3 mln osób na łączną kwotę 14,3 mld zł. Powyższe dane nie obejmują dofinansowania wynagrodzeń wypłacanego przez Wojewódzkie Urzędy Pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Społecznych.

Od 25 sierpnia 2020 r. na mocy rozporządzenia wprowadzono na czas określony – nie dłuższy niż do końca danego roku budżetowego – możliwość wprowadzenia mniej korzystnych warunków zatrudnienia niż te wynikające z podstawy nawiązania stosunku pracy.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email