Prawo: Zmiana przepisów 600 plus dla pracujących, 400 plus dla niepracujących.

Prawo: Zmiana przepisów 600 plus dla pracujących,         400 plus dla niepracujących.

600 plus i 400 plus. Czy będą zmiany w programie 500 plus? Zróżnicowanie 500 plus zaproponował główny ekonomista Pekao SA Marcin Mrowiec. Gdyby pracujący dostawali na dzieci 600 plus, a niepracujący 400, wzmocniłoby to motywację do znalezienia zatrudnienia.

Zróżnicowanie 500 plus na 600 i 400 podano jako przykładowe i dotyczące tyko osób unikających pracy. Mogłoby ono nie dotyczyć tych matek, które mają kilkoro dzieci i pracować nie mogą, a także niepełnosprawnych.

Nasz system socjalny, na który składają się także zasiłki, powoduje, że nie opłaca się pracować zwłaszcza ludziom ze słabymi kwalifikacjami, a więc niemogących dużo zarobić, zarazem tracących wsparcie wraz z małym zarobkiem. Zarobek ten niewiele przewyższa zasiłki, a przecież trzeba chodzić do pracy. W naszej gospodarce bardziej potrzebni są specjaliści, pracownicy o większych kwalifikacjach.

Czy 500+ się utrzyma ?

Czy rząd, a w konsekwencji Parlament, zróżnicują 500 plus na 600 i 400. Wśród ekonomicznych komentarzy przeważają te, które dotyczą zróżnicowania 500 plus od wysokości zarobków lub w ogóle uzależnienia wypłat tego świadczenia od średniej w rodzinie. Od początku krytykowano wrzucenie do jednego worka biednych i bogatych rodziców.

Wciąż przybywa „plusów”, czyli kolejnych rodzajów wsparcia socjalnego, co przyczynia się m.in. do ograniczenia ubóstwa, jednak niekoniecznie dobrze wpływa na inne aspekty gospodarcze.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.