Prawo: Zwolnienie lekarskie lepiej płatne? Do Sejmu trafił projekt ustawy

Prawo: Zwolnienie lekarskie lepiej płatne? Do Sejmu trafił projekt ustawy

Obecnie wynagrodzenie na L4 w większości przypadków jest obniżane, wkrótce jednak może się to zmienić. Do Sejmu trafił właśnie projekt ustawy, zakładający wypłatę 100 proc. wynagrodzenia za zwolnienie lekarskie w przypadku choroby zakaźnej lub przebywania na kwarantannie.

L4 płatne 100 procent za kwarantannę?

Obecnie osoby, przebywające na L4, otrzymuje 80 proc. wynagrodzenia za czas, w którym przysługiwało im zwolnienie lekarskie, poza kobietami w ciąży; osobami, które uległy wypadkowi w drodze do lub z pracy oraz kandydaci na dawców i dawcy komórek, tkanek i narządów, w momencie gdy muszą poddać się niezbędnym badaniom przed ich pobraniem lub zabiegowi pobrania.

Lewica chce jednak, aby choroby zakaźne i związana z nimi konieczność odosobnienia w postaci kwarantanny czy izolacji pozwalały także na otrzymywanie 100 proc. wynagrodzenia za czas przebywania na zwolnieniu lekarskim.

Więcej pieniędzy za zwolnienie lekarskie? Dla kogo?

Projekt zmian w przepisach, który został złożony w Sejmie przez Lewicę zakłada, że prawo do 100 proc. wynagrodzenia było by zachowane w przypadku:

  • choroby zakaźnej trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a do 14 dni u pracownika, który ukończył 50. rok życia,
  • okresu poddawania się kwarantannie, izolacji lub innym przewidzianym w prawie formom odosobnienia w związku z chorobą zakaźną trwającego łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a do 14 dni u pracownika, który ukończył 50. rok życia.

Zgodnie z projektem miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy powstała wskutek zachorowania na chorobę zakaźną lub wskutek poddania się kwarantannie lub izolacji albo innym, przewidzianym w przepisach prawa formom odosobnienia w związku z chorobą zakaźną.

Dzięki temu rozwiązaniu (zdaniem Lewicy) w przypadku wystąpienia choroby zakaźnej i związanej z tym niezdolności do pracy, nie ucierpi pod względem ekonomicznym gospodarstwo domowe (szczególnie wtedy gdy na zwolnieniu lekarskim będzie główny żywiciel rodziny).

Zdaniem projektodawcy taka zmiana w zwolnieniach lekarskich przyczynić się może do tego, że ludzie chętniej będą poddawali się diagnostyce, będą także bardziej zmotywowani do przestrzegania obostrzeń związanych z kwarantanną. A to z kolei ma przełożyć się na mocniejszą ochronę zdrowia publicznego (czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy).

Projekt ustawy trafił do konsultacji społecznych.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email