Przemyśl: Nowe miasto na mapie Podkarpacia

Przemyśl: Nowe miasto na mapie Podkarpacia

Od 1 stycznia 2021 r. na mapie Polski pojawi się 10 kolejnych miejscowości ze statusem miasta. Jednym z nich będzie leżące na Pogórzu Dynowskim Dubiecko.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt nadaniu statusu miasta dziesięciu wsiom z różnych regionów Polski.

Większość z nich odzyska utracone prawa m.in. w wyniku carskich represji po powstaniu styczniowym. Po zmianach Polska będzie posiadać 954 miasta.

Wśród tych miejscowości jest leżące pod Przemyślem Dubiecko. Nowe miasto na terenie województwa podkarpackiego, będzie również pierwszym w powiecie przemyskim. Dubiecko posiadało prawa miejskie w latach 1407-1934, a utraciło je w wyniku zmian administracyjnych i tworzenia tzw. gmin zbiorowych.

Dubiecko jest siedzibą gminy o tej samej nazwie, która jest jedną z najrozleglejszych w powiecie przemyskim i zajmuje powierzchnię 154 km kwadratowych .Gminę zamieszkuje ponad 9 tys. 960 osób w 17 sołectwach.

Nadanie statusu miasta poprzedzone konsultacjami społecznymi z mieszkańcami. O nadaniu statusu miasta decyduje m.in. stopień urbanizacji danego terenu. Wszystkie nowe miasta wykazują cechy funkcjonalno-przestrzenne, które przesądzają o ich miejskim charakterze. Większość mieszkańców tych miejscowości utrzymuje się z działalności pozarolniczej.

Wniosek rady Gminy Dubiecko o nadanie statusu miasta, w kwietniu tego roku pozytywnie zaopiniowała wojewoda podkarpacki.

Za nadaniem Dubiecku statusu miasta przemawiają względy historyczne, jak i rozwój społeczno-gospodarczy. Ponadto Dubiecko charakteryzuje miejski układ urbanistyczny, rozwinięta infrastruktura komunalna i zwarte budownictwo mieszkaniowe.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.