Przemyśl: Odsłonięto mural poświęcony Orlętom Przemyskim

Przemyśl: Odsłonięto mural poświęcony Orlętom Przemyskim

Mural został odsłonięty na terenach wojskowych w Przemyślu. Jego autorem jest Arkadiusz Andrejkow. Upamiętnia on młodzież, która przed ponad stu laty walczyła z Ukraińcami w obronie polskości miasta.      

Inicjatorami przedsięwzięcia są Wojewoda Podkarpacki oraz Podkarpacki Kurator Oświaty. Dzieło powstało przy wsparciu finansowym PGE Obrót S.A. Mural powstał na budynku koszarowym 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich przy ul. 29 Listopada w Przemyślu. Mimo że znajduje się na zamkniętym terenie wojskowym, można go zobaczyć, spacerując ulicą 29 listopada.

Autorem dzieła jest Arkadiusz Andrejkow. Mural, jest podzielony na trzy części. Prezentuje bohaterów tamtych dni – Przemyskie Orlęta – uczniów, gimnazjalistów, studentów, którzy podjęli walkę o to, aby na tym skrawku ziemi polskość została zachowana.

Przepłacony ceną życia wysiłek młodych ludzi, zdeterminował tak naprawdę ich przyszłość. Trzeba oddać im należne miejsce w historii, miejsce w pamięci ludzkiej, miejsce w pamięci mieszkańcu Przemyśla.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.